Ráno dělá den: Proč je první hodina po probuzení nejdůležitější?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRozvoj
  • Čas na čtení:6 min. čtení

Slyšeli jste o tom, že první hodina po probuzení je tou nejdůležitější? A že ráno dělá den? Je to pravda. Právě ranní rutina nás připraví a naladí na to, co nás čeká. Určuje, zdali náš den bude veselým a produktivním nebo pochmurným a prolenošeným.

Ráno a vstávání Portidea

Je pro vás těžké vyhrabat se z postele? Vstáváte až na několikátý budík? Jste jak přejetí a vnímat začínáte až po vypití druhého kafe? A víte, že to jde i jinak?

 

Proč je ranní rutina důležitá?

Rána bývají pro mnohé z nás chaotická. A to i v případě, že jsou kolem poledne (záleží, zda jsme skřivani, nebo sovy). Pokud si však vytvoříme ranní rutinu, budeme vědět, co nás čeká a na co se máme připravit. Začneme den s jasným plánem a strukturou. S tím se pojí i snížení stresu. Pokud budeme mít plán, nebudeme vystresovaní. Naše ráno bude mnohem produktivnější. Může nás až překvapit, kolik energie máme!

Ranní rutina má také vliv na naše tělo a duševní pohodu. Pokud budeme konzistentní, zlepší a zkvalitní se nám spánek. To přispěje k našemu celkovému zdraví. Budeme sebevědomějšímotivovanější do celého dne.

 

„Způsob, jakým začnete svůj den, určuje, jaký den prožijete.“
Robin Sharma

 

Jak může ranní rutina vypadat?

Jak bude naše ranní rutina vypadat je na možnostech a nastavení každého z nás. Zkrátka: jaký si to uděláš, takový to máš.

Na začátku bychom si měli určit, čeho chceme dosáhnout. Chceme si zlepšit spánek? Být více organizovaní? Nebo zlepšit svoji kondici? Tomu následně celou rutinu přizpůsobíme.

Ranní rutina by měla trvat 15–60 minut. Skládá se z různých vědomě prováděných aktivit, které budou odpovídat stanovenému cíli.

Prvním bodem rána každého z nás je vstávání. Je potřeba vstát tak, abychom na celou rutinu měli čas a klid. Zároveň, aby to nebylo příliš brzy a měli jsme dostatek spánku. Důležité je budík neodkládat kvůli pár proleženým minutám, ale vstát do nového dne na první zazvonění. Po probuzení je důležité dohnat dehydrataci a ideálně vypít sklenici vody.

Jaké aktivity budou následovat je na každém. Může to být například:

  • sportovní aktivita, krátká procházka nebo jóga,
  • čtení (příjemného obsahu, např. od našich blízkých, kteří nás mají rádi nebo čtení pozitivních zpráv ze světa),
  • meditace a vizualizace,
  • plánování dne a cílů,
  • psaní deníčku vděčnosti,
  • (studená) sprcha,
  • zahradničení, zpívání či jiná vaše oblíbená činnost.

Následuje zdravá a chutná snídaně.

 

„Tajemství tvé budoucnosti je skryté ve tvé ranní rutině.“
Mike Murdock

 

Jak jít úspěšnému zavedení ranní rutiny naproti?

Je důležité mít na mysli, že nejde nastavit a zavést ranní rutinu ze dne na den. Je to běh na dlouhou trať a vyžaduje na začátku více úsilí. Proto je důležité si nastavit reálné cíle, dosažitelné i na začátku a nevzdávat se.

Klíč v úspěšném ránu částečně vězí již v předchozím dni. Proto se doporučuje:

  • Dejte si večer k posteli sklenici vody, abyste se mohli ráno napít.
  • Předem si rozmyslete, jak bude vypadat vaše ranní rutina, můžete si vytvořit i odškrtávají seznam.
  • Rozmyslete si, co si vezmete druhý den na sebe a co si připravíte ke snídani.
  • Nechoďte do postele s telefonem. Tím napomůžete tomu, aby vás ráno nezahltily tragédie ze světa. A navíc, i když číselník v dnešní době sice na tváři mít zřejmě nebudete, ani přeležený obdélníček není potřeba riskovat.

 

 

Autor: Tereza Filipová

 

Zdroje: Good morningn Tamashi, Werywellmind

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Napsat komentář