WimHofuje vám chlad? Stačí umět správně dýchat

Umíte dýchat? „Jestli umím dýchat? Co je to za otázku. Ovšem, že umím dýchat, jinak bych tu nebyl.“ Říkáte si. A samozřejmě máte pravdu. Jenže podle holandského rodáka, několikačetného zapisovatele do Guinessovy knihy rekordů, Wima Hofa, není dýchání jako dýchání.

otužování, zima, dýchání

 

Ledový muž vzbuzuje údiv i obdiv

Už jste  slyšeli o podivínovi, který provozoval několik let squatting, nedostudoval a jako zasloužilý otec chodil v zimě bos před školu vyzvedávat své ratolesti?

Wim Hof (ledový muž) neustále ohromuje svět svými fyzickými kousky, které se zdají býti nemožné, nepochopitelné, nepředstavitelné. Je schopen strávit téměř 3 hodiny v ledové vodě. V letním ošacení vylezl na Mount Everest a bez kyslíkové bomby. Dokáže si silou mysli na počkání zahřát ruku až o 7 stupňů celsia. (Hádáme, že o 7 stupňů pravou a o 6 levou.) Běžel naboso maraton napříč pouští bez kapky vody nebo maraton v kraťasech za polárním kruhem a mnoho dalšího.

Nečekané

Začalo to už jeho narozením za poměrně zvláštních okolností, kdy se v roce 1959 nejprve narodilo jeho dvojče a o samotném Wimu zatím nikdo netušil. Naštěstí jeho matka (již zkušená rodička) poznala, že to ještě není všechno. Už jako malý chlapec zažil několik příhod se zimou a chladem, které ho, podle jeho vlastních slov, dost ovlivnily a posunuly vstříc jeho neskutečné fyzické flexibilitě.

Je to jednoduchá metoda, to nemůžeme říct

Wim Hof tvrdí, že to, co on, může dokázat každý z nás. Jeho metoda je velmi jednoduchá a podložena vědou.

Studium jeho techniky vám pomůže při boji se studenými končetinami, depresí, Alzheimerovou nemocí nebo třeba i cukrovkou. Může ji praktikovat kdokoli (avšak před jakýmkoli větším otužováním se poraďte se svým lékařem). Nemá v sobě dogma. Jen přijetí a svobodu.

Wim Hofova metoda stojí na 3 základních pilířích:

  • CHLAD
  • DÝCHÁNÍ
  • NASTAVENÍ MYSLI

Pro konkrétní návody a typy doporučujeme přečíst knihu: WIM HOF LEDOVÝ MUŽ. Ta může na první pohled působit jako další ego burcující plátek, jehož přínos ocení zejména ti, kterých se dotýká zdražování energií nebo otravné podzimní nachlazení. Jenže první kapitola nese název: „Misionář,“ takže lze očekávat i romantiku. (Očekávat můžeme cokoli, ale zda se dočkáme, toť otázka.)

 

Wim Hof

 

„Zastavte se, dýchejte a udělejte z chladu svého přítele a učitele!“
Wim HOF

 

 

 

Převrat? Ani ne…

Nabízí se otázka: Je WHM (Wim Hofova metoda) skutečně tak převratná a originální? Při bližším zkoumání zjistíme, že tato metoda je nápadně podobná zdokumentovaným hinduistickým technikám popsaným již z období kolem roku 1500 př. n. l. Sdílí také několik znaků s tibetskou budhistickou technikou. Prospěšnost otužování tudíž nemůžeme považovat za nic převratného.

 

Někteří se nemohou od knihy či přednášek Wima odtrhnout. Jiní by to vše shrnuli na max. 4 stránky textu.

 

Konečné zvážení nechám na vás, milí čtenáři. Sama za sebe mohu říct, že jsem si knihu již pořídila a moc se těším na své první otužování.

Helena Náprstková

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Napsat komentář