Jak hormony ovlivňují úspěch, lásku a věrnost

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRozvoj
  • Čas na čtení:5 min. čtení

Hormony dokážou spoustu věcí. Mohou nás vést k úspěchu, navodit pocit štěstí, a dokonce nám mohou pomoci být věrnější. O jaké hormony se jedná a jak k nim přijít?

Portidea hormony

Fixní vs. růstové myšlení

Nejdříve se podívejme na rozdíl mezi fixním a růstovým myšlením. Určitě jste někdy měli sen nebo touhu po hmotné či nehmotné věci. Třeba o krásném domě. Ve vaší fantazii má tolik místností! Bazén, pergolu… A co teprve ta obrovská kuchyň, která ještě voní novotou?

Ovšem sen vychází z fantazie a fantazie nemá hranice na rozdíl od reality. Pokud se k takovému domu skutečně jednou dostanete., budete nadšení. Budete nadšení první týden, první měsíc, možná rok, ale pak se začnou objevovat věci, které ve vaší fantazii nebyly. Oknem teče. Sousedi jsou nepříjemní. Koupelna mohla být o dost větší a tu šatní skříň jsme taky nevybrali dobře.

A tak začínáte snít o dalších úpravách, aby byl dům dokonalý, nebo aspoň lepší. Takový bývá rozdíl mezi fantazií a realitou. Člověk s fixním myšlením se nechává unášet snem, kdežto člověk s růstovým myšlením hledá cestu, která by ho dělala šťastným prakticky denně.

 

Člověk myslící fixně za snem směřuje, zatímco člověk myslící růstově se ho snaží žít každý den.

 

4 typy hormonů

Uvedeme si zde 4 typy hormonů, kterými disponují lidé s fixním i růstovým myšlením. Ti první však vážou své štěstí pouze na konečný výsledek, a proto těmito hormony tolik neoplývají.

Endorfin

Jedním z nejzákladnějších hormonů úspěchu je endorfin. Tento hormon se vyplavuje několika způsoby: při zvýšené tělesné zátěži, při adrenalinových aktivitách nebo při stresu. Endorfin nám pomáhá potlačit únavu, výmluvy a bolest. Způsobuje, že se na aktivitu těšíme. Endorfin nás motivuje jít si pro něj i přes komplikace. Například: Vím, že po běhu je mi dobře a tak jdu běhat, i když mi počasí zrovna nepřeje.

Dopamin

Druhým hormonem je dopamin, hormon excelence. Přináší nám uspokojení, kdykoli si odškrtneme splněnou položku v plánu. Dopamin způsobuje, že když uděláme chybu, jsme motivováni ji hned opravit. Dopaminu dlužíme za to, že se chceme stát lepšími. I tento hormon máme ve své moci. Dopamin se dokáže uvolňovat při konzumaci jídel bohatých na cukry nebo tuky, ale na to trochu pozor kvůli přijmu nadbytečných kalorií. Mnohem lepší zajištění dopaminu je opět pohybem, dostatečným a kvalitním spánkem nebo pobytem na slunci.

Serotonin

Dalším hormonem je tzv. hormon uznání známý jako serotonin. Serotonin nebyl u psychologů vždy oblíben, protože je to hormon, který je závislý na ocenění, které dostáváme od ostatních. Může tedy vést k závislosti na druhých, k ponižování, touze se zavděčit za každou cenu. Dnes už serotonin není na blacklistu u lidí, kteří s ním dokážou mentálně pracovat. Vytvářejí si „závislost na správných lidech“. Jde zkrátka o hormon naplněnosti, který je závislí na reakci zvenčí. Komu stačí být si vědom vlastního dobrého výkonu, bez potřeby ocenění, ten serotonin nepozná.

Oxytocin

Posledním hormonem je oxytocin, kterému se také přezdívá hormon lásky. Oxytocin zastavuje stres. Cítíme se milovaní, snažíme se myslet kolektivně. Máme pocit, že se nemusíme strachovat. Tento hormon je často spojován s matkami po porodu, kde se automaticky oxytocinu vyplavuje velké množství stejně jako při kojení, ale nebojte, nejsou to jediné dvě možnosti, jak oxytocin získat. Pokud byste chtěli vyšší míru hormonu lásky, stačí někoho obejmout nebo se pomazlit s kočkou. Pokud zrovna nemáte nikoho nablízku, můžete jemné doteky dopřát i sami sobě

 

Pokud má žena dostatečnou míru hladiny oxytocinu, je prokázáno, že má daleko menší tendence hledat, kde je tráva zelenější.

 

 

Zdroje:
Znovuzrození – Petr Casanova
www.wikiskripta.eu

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Alena

    Díky tomuto článku jsem se dozvěděla zajímavé věci o hormonech a strávila tak svůj čas velmi kvalitně. Děkuji 😇

Napsat komentář