Dlouhotrvajícímu sporu, zda ananas na pizzu patří, či nikoliv, konkuruje snad jen postelová problematika. Jaké pyžamo? Z jakých materiálů? Nebo bez pyžama? Jsou ponožky v posteli skutečně tabu? Co na to říká věda…
Foto: Freepic
Pyžamo, základ pro kvalitní spánek. Nebo ne?
Nošení pyžama může mít negativní vliv na kvalitu spánku. Podle některých vědců může dokonce zvýšit i teplotu varlat, snížit hladinu testosteronu a produkci spermií. Je tedy ideálem nudistický spánek? Rozhodně má své klady. Kromě finančních nákladů s nahotou odpadají také otázky jako: „Ladí mi to s lůžkovinami?“ Nebo: „Nemá to nevhodný vzor?“
Co spánek bez pyžama přináší
Méně pocení, méně zapařování, méně přehřívání
Ačkoli nazí lidé jsou HOT, v tomto případě má nahota osvěžující efekt. Studie publikovaná časopisem Sleep Medicine (2016) zjistila, že nošení pyžama může vést k nadměrnému pocení, zapařování a přehřívání.
Snížení rizika některých infekcí
Časopis American Journal of Infection Control zveřejnil studii zabývající se vlivem pyžama na kolonizaci a infekci bakterií Staphylococcus aureus (zejm. kmeny MRSA). Výsledky ukázaly, že spánek v pyžamu může přispět k větší kolonizaci a šíření těchto bakterií než spánek bez pyžama. Roli hraje vlhké prostředí, přenášení bakterií z pokožky na pyžamo, z pyžama zpět na pokožku… Tím vzrůstá riziko infekce.
Zdravější pokožka
Minimalizace tření látek, eliminace nevhodných materiálů pyžam plus již zmíněná redukce nadměrného pocení a zapařování může mít blahodárné účinky na pokožku.
Pocit volnosti a veselejší mysl
Některé zdroje naznačují, že s odhozením pyžama mizí i část chmur. Dále uvádí potenciální nárůst sebelásky a sebevědomí.
Na druhou stranu, vyběhnutí za donáškovou službou není tak rychlé. Nejen z toho důvodu existují oponující vědci, kteří pyžamo doporučují. Kladou důraz na materiály, vhodný střih, velikost. Nesmí tlačit, škrábat, iritovat.
Pyžamo musí být z příjemného materiálů a mít dobrý, volný střih
Za vhodné materiály bývá obecně doporučována bavlna, viskóza, vlna, merino vlna, kašmír, hedvábí, bambus. Důkazem je kupříkladu studie The Effect of Sleepwear on Sleep Quality and Thermoregulation (2021). V ní autoři provedli analýzu a vyhodnocení dostupných vědeckých studií z let 2000 až 2020. Podle výsledků byly pohodlné a prodyšné materiály spojovány s lepší termoregulací a lepším spánkem. Naopak syntetické materiály, jako např. polyester, přispívaly k nadměrnému pocení. Studie také poukázala na rozmanitost a individuálnost. Stejně jako při volbě MISS – nelze, aby se jeden typ líbil všem lidem stejně.
Jak je to s ponožkami v posteli?
U spaní v pyžamu, jak bylo výše zmíněno, hrozí přehřívání varlat. Co se týká spaní v ponožkách, riziko přehřívání varlat je takřka nulové. (Pozn.: Při správném nošení.) Ani jiné přehřívání se nepovažuje za časté. „Nohy v teple“ naopak přinášejí mnoho výhod. Je-li zvolen správný materiál + střih, neroste ani riziko zapaření, otlačení, infekce, otlaků nebo škrábání.
Mnoho lidí tvrdí, že se jim v ponožkách lépe spí. Vědecké studie naznačují, že by na tom opravdu mohlo něco být. Nošení ponožek na spaní může pomoci rychleji usnout, déle spát a redukovat nechtěné probouzení během noci. Za zmínku také stojí studie BBC. Při ní bylo náhodně zjištěno, že páry, které nosily do postele ponožky, dosahovaly orgasmu o 30 % častěji než páry bez ponožek. To musela být ale náhoda, že?
Chcete vědět více o plusech a mínusech ponožek na spaní?
Přečtěte si článek o spaní v ponožkách od Merinozky.cz.
Věda má své limity, proto nám nemůže dát jednoznačné doporučení. Vědci se však shodují, že si má každý vytvořit pohodlí podle svých preferencí. Zohlednit by se rovněž mělo roční období. Spaní bez pyžama během léta, jak známo, doporučuje 10 z 10 komárů. Navíc je to vážně pohodlné.
Nelze opomíjet ani ostatní faktory, které spánek ovlivňují. Teplota místnosti, kvalita vzduchu, pohodlné, čisté lůžkoviny… Doporučujeme vám přečíst také 5 rad pro zdravý spánek od buddhistického mnicha.
Nosíte pyžamo? Co se vám pro sladký spánek nejvíce osvědčilo?
Zdroje: sciencedirect.com, thesleepdoctor.com, aeyla.co.uk, healthline.com, medicalnewstoday.com, Sleep and Biological Rhythms
Obsah tohoto článku není sponzorován, vyskytuje se v něm pouze nezávislé doporučení.
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na: