Jaro je tu a s ním i jarní úklid! Doporučuji čumák ven a fázovat

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuFejetony
  • Čas na čtení:4 min. čtení

Tak už je to konečně tu! 20. březen mám v kalendáři zakroužkovaný už od Vánoc. Jaro miluju! Když mi dnes zazvonil budík v 6:15 a já otevřela okno, nestačila jsem se divit. Venku je světlo a ptáci vřískají tak nahlas, jakoby potřebovali světu říct všechny svoje zážitky za posledních několik měsíců.

Jarní úklid Fejeton Portidea

Moje máma vždycky říkala, že jaro se vítá s čistým bytem

Venku už raší sněženky a narcisy, slunce nabírá na síle a pro mě to je znamení, že je čas pustit se po hlavě do jarního úklidu. Moje máma vždycky říkala, že jaro se musí přivítat s čistým bytem a internety se jen hemží doporučeními, jak důkladně uklidit celý byt od všech pavučin a prachu, který se v bytě kvalitně usazoval po celou zimu. Tak asi není na co čekat. Jdeme na to!

Letos jsem se rozhodla jít do toho po hlavě – pořídila jsem eko sadu non toxic čistících prostředků. Plná elánu a nadšení studuji, jak a na co se vlastně dají použít. Když tuším, na co můžu naběhnout s bílým octem a co posypat jedlou sodou a na co použít kyselinu citronovou, pouštím se do jarního úklidu se vším všudy. Beru do ruky prachovku, běhám z místnosti do místnosti s pěti hadry v ruce, vymetám nejvyšší poličky, vyklízím skříně a třídím oblečení. Jakmile je půlka bytu vzhůru nohama a mně se motá hlava z odéru octu, začínám si říkat, že je čas na přestávku.

Chce to přestávku

Usedám tedy s kávou v ruce na sedačku a přemýšlím, kde začnu tu spoušť vracet do původního stavu a jak svůj byt opět udělám obyvatelným. Velmi opatrně se přehrabuji věcmi vyházenými z poliček a nějak si nemůžu vzpomenout, proč jsem se do toho vůbec pustila. Jediné, co jsem zatím uklidila velmi důkladně, je totiž moje motivace. O několik šálků kávy později, kdy můj byt pořád nevypadá jako z časopisu o moderním minimalistickém designu, se vzdávám.

Nenapadá mě nic lepšího, než věci zase uložit přesně tam, odkud jsem je vytáhla původně ven. Možná, že před celou akcí byly uloženy daleko víc systematicky, než jsou teď. Hm, co nadělám… Takže jarní úklid úspěšný vůbec nebyl. Polovinu věcí teď nebudu moct najít a celá domácnost mi akorát páchne octem.

Pojďme radši ven, nepořádek nikam neuteče

Teď, když píšu tyto řádky, se musím usmívat nad svým neúspěchem. Ano, opravdu usmívat. Jaro vám totiž kompletně změní náladu a pohled na svět. S jarem proudí do žil nová dávka optimismu a radosti. Všichni působí šťastnější a plnější energie. Možná je to právě díky sílícímu slunečnímu svitu, který nám doplňuje vitamínem D. Možná je to vidinou dlouhého teplého období, které máme před sebou.

Takže se všichni na mém tragickém příběhu poučme – jarní úklid je možná lepší fázovat postupně. A ještě lepší je celou reorganizaci bytu hodit za hlavu a jaro přivítat venku, s nastaveným čumákem směrem ke slunci. Nepořádek neuteče, tak si radši půjdu vychutnávat každou chvilku tohoto nádherného období někam do přírody.

Autor: Michaela Bachratá

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Napsat komentář