Demisexualita dělá randění složitější, ale vztahy posiluje

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPsychologie
  • Čas na čtení:6 min. čtení

Chlad a žár. Z jedné poloviny lhostejnost, z druhé vášeň. Orientace, jež se dostala do veřejného povědomí teprve kolem roku 2006. Možná proto bývá nepochopena. Co je demisexualita?

Portidea Demisexual

Co je demisexualita?

Výstřelek moderní doby? Nikoli. „Název je sice nový, ale demisexualita je orientace, která existuje od doby, kdy lidé měli sex, říká terapeutka Cyndi Darnell. Existuje mnoho druhů sexuálních orientací.

Pro zjednodušení můžeme za základ považovat heterosexuální, homosexuální, bisexuální orientaci a další chápat jako jejich možné upřesnění či rozvinutí. Jedním takovým je právě zmíněná demisexualita. Lidé, kteří se řadí mezi demisexuály, mohou být hetero, homo nebo bi, avšak nezažívají sexuální touhu, dokud se nezamilují.

Kdo potřebuje okamžité vzrušení, když může čekat celý život?

Randění, na jehož pochopení ani devítimístný PIN kód nestačí. Hledání. Čekání, nezřídka marné. Situace, kdy okolí zpochybňuje jedincův smysl, existenci i fyzické zdraví. S tím se demisexuálové setkávají. Na první pohled se totiž může zdát, že demisexuál je asexuální.

Zdravé lidi můžeme podle vzrušivosti rozdělit do základních 3 skupin.

  1. Lidé, které přitahuje preferované pohlaví. Víc k tomu nepotřebují. Člověk s tímto nastavením bere jednoduše toho, kdo je svolný.
  2. Lidé, kteří jsou přitahováni preferovaným pohlavím + určitými vlastnosti. Tady bývá kladen důraz na to, co obsahuje bod 1, ale i na určité vzezření, náturu či jinou, snadno identifikovatelnou charakteristiku. Například zdravý člověk sportovního vzezření s líbivými rozměry/tvary, který umí mluvit, číst, psát a je k dispozici.
  3. Lidé, kteří chtějí vše, hlavně lásku. Zde se pojí nároky předešlých bodů (1, 2), ačkoli podle některých studií se demisexuálové zaměřují na hlubší kvality protějšku (tedy nejen pohlaví a povrchové vlastnosti). V každém případě tu přibývá hluboká pozitivní emoce. Láska. Můžeme se setkat s definicí, že demisexuálové dlouho čekají, důkladně poznávají… Avšak existují i lásky „na první pohled“. Resp. na první jiskru. Proto může být demisexuálem i člověk, co v očích svého milovaného působí téměř až hyper-sexuálně.

 
Abychom lépe pochopili demisexualitu, musíme připomenout, že sexuální orientace je rozmanitá a jedinečná pro každého člověka. Navíc se může časem měnit a vyvíjet. Kupříkladu lidé ve spokojeném monogamním vztahu se často stávají demisexuální, aniž by si to uvědomovali. Jednoduše jsou přitahováni jen jejich drahou polovičkou. Ostatní se jim mohou líbit, avšak vzrušivost se pohybuje v zanedbatelné míře.

Co říká věda

Studie ukazují, že mozek demisexuálů více propojuje část emocionální s částí ovládající intimitu. To naznačuje, že je pro ně reálně sexuální přitažlivost spojena s emocionálními vazbami.

S novými vědeckými poznatky se dostáváme stále hlouběji do lidské mysli, zpřesňujeme nebo opravujeme své vědomosti a stále jsme daleko od toho, abychom věděli vše a mohli tak soudit nebo s neoblomnou jistotou radit. Navíc každého z nás ovlivňují různé faktory (psychologie, biologie, kultura…)

Charakteristika demisexuality

Demisexualita se může objevovat v různé míře, formě a kombinacích, proto ji lze charakterizovat pouze přibližně.

  1. Příležitost, vzhled ani bohatství nestačí. V situacích, kdy okolí potřebuje bryndák, demisexuál si v klidu čte knihu, přemýšlí nad počasím, jí kremroli… Na okolí může působit jako „studený čumák“, poněvadž „se mu nikdo nelíbí“.
  2. Sny a představy demisexuála nejsou (pouze) vizuálně atraktivní. Demisexuál si představí vyznání lásky, záchranu planety ruku v ruce s milovanou osobou nebo rozhovory, pomocí kterých nahlédne do druhého hlouběji než magnetická rezonance. To ho rozpálí více než erotické prádlo, nahota nebo noha za krkem.
  3. Jednorázovky se nevedou. A když, tak omylem. Demisexuál je zpravidla zainteresován hluboce. Nenapadne ho, že by měl partnera například jen na letní festival, na pár hodin nebo dní… a pak už nic. Pro něj by to bylo pouhou ztrátou času.

Mýty a omyly

Existuje několik mýtů a nedorozumění kolem demisexuálů. Např., že jsou nároční, vybíraví, chladní, nepřirození nebo nemocní. Nejsou. Mají jen jiné priority, styl a přání. Objevují se také dezinformace, že se demisexuálové nikdy nikoho nedotýkají. Omyl. Jak uvádí Demisexuality.org, je potřeba rozlišovat, o jaké dotyky jde. Demisexuálové mohou být ke svým přátelům a rodině velmi vřelí. Objímat se, srdečně tisknout ruku novým kontaktům… Zdrženlivost přichází na řadu až v intimní – sexuální rovině. Rovněž neplatí, že by demisexuálové nebyli vášniví a zábavní. I temperamentní, horkokrevný španělský tanečník/tanečnice může být demisexuální.

Podpora a porozumění

Cestou k porozumění a podpoře je komunikace. Respekt a empatie. Akceptace různorodosti a pestrosti. V neposlední řadě také větší informovanost a vzdělávání se.


Je vám demiexualita blízká, nebo intimitu s emocemi příliš nepropojujete? 

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Napsat komentář