Nehoda není náhoda: Co dělat, když se muchlají plechy?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuFejetony
  • Čas na čtení:4 min. čtení

Jste řidičem motorového vozidla? Byli jste součástí nehody? Přečtěte si fejeton o tom, co dělat, když se muchlají plechy.

Nehoda

 

Nehoda není náhoda, náhody tak neovlivňujeme

Slunce svítí, světla blikají, stěrače stírají, auta bourají. Pro dopravní policii denní chleba. Podle statistik z roku 2018 se stane nehoda každých 5 min. Letos každé 3 min. Trefila jsem se do nich. Naštěstí – pokud nejde o život, jde o nic. Jak pravil pradědeček mého přítele: „Co se dá spravit penězi, nad tím netřeba truchlit.“

 

Nechtěný posun vozidla

Ladila jsem rádio a na brzdu šlápla později, než bylo potřeba. Bum! Posunula jsem vozidlo před sebou. Kontroluji situaci. Uf, nikomu se nic nestalo! Jen se zmuchlaly plechy. Doufám, že mám havarijní pojištění. Ideálně takové, na které se vztahuje havárie. Existuje překvapivě mnoho havarijních pojištění, kde se havárie nedá uplatnit – vida, můj případ.

Snažím se nepodléhat emocím. Moc mi to nejde. Pláču. Posmrkala jsem celý balíček papírových kapesníčků. Zhluboka se nadechnu. Snažím se o klid. Kapesníčky už mi beztak došly. Vyndávám reflexní vestuvýstražný trojúhelník. Ten umísťuji 70 – 80 kroků od auta (cca 50 m). Počítám s tím, že bude-li k nehodě přivolána policie, proběhne dechová zkouška. Co si připravit? Mentolky neuškodí, ale především je potřeba občanský, řidičský a technický průkaz, zelená karta a peníze na pokutu.

Všechny náležitosti jsme vyplnili. Pro případ nouze mám číslo na odtahovou službu. Ta odtahuje auto do nasmlouvaného autorizovaného servisu. S ním se pojišťovna sama domluví. Budu pouze hradit určité procento spoluúčasti. A nesmí být víkend… Víkendy jsou pro auta na odtahových parkovištích jak wellness pobyty – drahota, i když se nic neděje.

 

Zase o něco moudřejší a opatrnější

Je báječné nechybovat, avšak stane-li se chyba, buďme připraveni ji napravit.

  1. Pokud jste tím, kdo byl posunut, nestalo nic velkého a máte sluníčkový den, můžete se s hříšníkem domluvit na odškodňující částce. Nemusíte nikomu volat, nic řešit. Avšak je vhodné, abyste dohodu měli písemně.
  2. Jestliže jste se nedomluvili, nebo došlo k vážnějším škodám, řeší se nehoda oficiální cestou. Obzvláště u vozu služebního či na operativní leasing. Musíte vyplnit záznam o dopravní nehodě, který byste měli vozit vždy s sebou. Nahlásíte pojistnou událost a škoda se zaplatí z povinného ručení hříšníka. U škody pod 100 000 Kč se nemusí volat policie.

 

Dávejme na sebe i ostatní účastníky provozu pozor. Hlavně, ať jsme zdraví!

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Napsat komentář