Vypadají jako banány, chutnají jako banány, ale jsou to jiné banány, než jaké byste si dali před 70 lety. A navíc mají krizi! Hrozí jim, že je zákeřná nemoc vyhubí.
Když banány vadnou
Banán, který dnes známe, je odrůda Cavendish a není stejný jako ten, který jedli naši rodiče nebo prarodiče. Ti totiž, když vystáli frontu, měli v ruce banán Gros Michel. Ten byl v roce 1950 vyhuben zákeřnou chorobou zvanou Fusáriové vadnutí banánů (FWB).
Zdá se vám, že dnešní banány mají méně chuti?
Ne, neblázníte.
Podle některých historických zdrojů opravdu dříve chutnaly banánověji.
Ačkoli za vyhubené banány nastoupily nové – ty naše, přichází avizovaná krize: Choroba se vrací s novou tváří! Je to tropická TR4, o níž vědci informovali už před pár lety. Tenkrát naše banány odolaly, ale co nyní?
Banány a radiace
Nudí vás nemoci (plísně)? Pojďme si připomenout, že banány toho v sobě skrývají více. Třeba radiaci. Ale nepanikařte. Banány obsahují draslík-40, což je přirozeně se vyskytující radioaktivní izotop. Zní to hrozivě? Nemusí. Tato „banánová dávka radiace“ je tak nízká, že byste museli sníst tisíce banánů, abyste pocítili nějaké škodlivé účinky.
Podle Nuclear Regulatory Commission může být 1 banán zodpovědný za 1 miliardtinu Sievertu (0,1 µSv), což je tak málo, že to nemá žádný negativní vliv na zdraví. Jinými slovy, když sníte banán, nestane se z vás radioaktivní superhrdina.
Co můžeme dělat pro záchranu banánů?
Podle vědců je řešení banánové krize komplikované, ale nabízejí radu, o níž jsou přesvědčeni, že pomůže: rozmanitost. Pěstujeme totiž jen 1 odrůdu, což z banánů dělá snadný cíl pro všechny záškodníky. Vědci, jako profesor Li-Jun Ma z UMass Amherst, doporučují, aby se pěstovaly různé odrůdy. Tím se zvýší odolnost.
A co pro záchranu banánů můžeme udělat my? Můžeme třeba podpořit místní farmáře koupí lokálního ovoce. A vážit si banánů… A možná preventivně všeho a všech, protože nikdy nevíme, co zítřek přinese. Třeba i takový Píchoš Woodův má namále…
Možná právě váš banán je jedním z hrdinů, kteří čelí apokalypse.
Chutnají vám banány dostatečně banánově?
Zdroje: Science Alert, theconversation.com, Li-Jun Ma, UMass Amherst, Nuclear Regulatory Commission
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:
Super clanek diky za nej.
Krásný článek, zlepšil náladu. Děkuji ♥♥♥
♥