A je to černé na bílém! Bez ohledu na to, jak si připadáte osaměle, paleontolog Richard Fortey za nejosamělejší organismus označil rostlinu Encephalartos woodii, česky píchoš Woodův. Seznamte se.
„Encephalartos woodii × natalensis“ Orto botanico , Palermo – 2006 photo by tato grasso, Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5 Generic License
Přežil dinosaury a masová vymírání, bez samičky je však ztracen
Encephalartos woodii, česky píchoš Woodův, mezi přáteli „živá fosilie“ nebo „dinosauří rostlina,“ má rodokmen sahající až do období přibližně před 300 miliony lety. Připomíná kapradiny nebo palmy, ale příbuzní nejsou ani s jedním. Spadá do třídy cykas – chráněných nahosemenných rostlin.
Už jen pár kusů
Ve volné přírodě je již nenajdeme. Tito fešáci s majestátními korunami a silnými kmeny čelí existenční krizi. Jsou už pouze v botanických zahradách jako klonované samčí rostliny z jednoho jediného exempláře nalezeného v roce 1895. Mají touhu žít dál, jenže bez samičky se nezvládnou přirozeně rozmnožovat. (Prý i víkendy jsou bez něžného slova a pohlazení docela o ničem.) Tato rostlina je dvoudomá, takže potřebuje samčí i samičí vercajk (v tomto případě šištice) k reprodukci. Ale, jako na potvorou, samičí rostlina nebyla nalezena.
„Cykasy jsou hodnoceny jako nejohroženější živé organismy na Zemi, většině z nich hrozí vyhynutí.“
Laura Cinti, Research Fellow in bio art & plant behaviour, University of Southampton
Vědci se nevzdávají, ve hře se objevuje AI a i klonování
Do hledání samičky byla zapojena i umělá inteligence. Pomocí dronů prozkoumala (v letech 2022 a 2024) část lesa o rozloze 195 akrů, což si můžeme představit jako velikost přibližně 148 fotbalových hřišť, tedy stále malá část lesa Les Ngoye rozprostírajícího se na 10 000 akrech.
Vědci se ale nevzdávají a zkoumají alternativy. Například křížení s blízce příbuzným druhem Encephalartos natalensis. Tím by vytvořili hybridní samičí rostlinu. To by mohlo nakonec vést k rostlině velmi podobné původní.
„Encephalartos woodii je připomínkou křehkosti života.“
Laura Cinti, Research Fellow in bio art & plant behaviour, University of Southampton
Láska a respekt
Nelegální obchod, odlesňování a další nešetrné zacházení s přírodou má podíl na existenční krizi cykas i dalších rostlin a živočichů. Chovejme se proto k přírodě s respektem a láskou. Nikdy nevíme, kdo/co bude poslední.
Zdroje: sciencealert, theconversation
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:
Velice zajimavy a poucny clanek,hezky napsany
❤️
Pingback: Banány mají krizi! Už nejsou co bývaly