Máte chuť na zajímavost? Pro fascinaci nemusíte chodit daleko, stačí se zaměřit na svůj mozek. Ten si, podle vědců, rád hraje na spisovatele. Má zvýrazňovač, gumu, překlepy a vše dělí do kapitol.
Znáte ten pocit, když je pondělní ráno jako první stránka hororu a páteční odpoledne jako závěr romantické komedie? Není to náhoda! Váš mozek je totiž tajný spisovatel, který si z vašeho života dělá vlastní knižní sérii. A podle nejnovějšího výzkumu z Kolumbijské univerzity v tom je dokonce systematičtější než účetní při kontrole firemních výdajů za pracovní obědy.
Mozek je vybíravý
Výzkumníci publikující v časopise Current Biology zjistili, že mozek rozděluje den na kapitoly podobně jako knihu. Ale pozor – není amatér typu „milý deníčku, dneska se mi zdá modrá málo modrá“. Jak vysvětluje vedoucí výzkumu Christopher Baldassano, mozek není jen pasivním zapisovatelem událostí. Nepíše si poznámky o každém našem pokusu podélně zaparkovat bez sprostého slova nebo o tom, jak zapomínáme zalít kytky. Ne. Mozek si vybírá jen speciální momenty.
K poznání se nejde poklusem, ale pokusem
Výzkumníci vytvořili audio příběhy s různými scénáři a zjišťovali, jak účastníci vnímají přechody mezi událostmi. V některých případech sledovali mozkovou aktivitu, v jiných měli sami dobrovolníci označit, kdy (podle nich) začíná nová část příběhu.
Když například poslouchali příběh o nabídce k sňatku v restauraci, byli požádáni, aby se zaměřili buď na samotnou nabídku, nebo na jídlo. A výsledek? Každá skupina vnímala kapitoly příběhu úplně jinak. Jedni si pamatovali významné pohledy a něžná gesta, druzí složení předkrmu a teplotu steaku. Tipuji, že ti druzí byli určitě z Masterchefa.
Někdo zaostřuje, jiný rozmazává. Jeden vidí tečku, druhý dvojtečku… V každém okamžiku se skrývá více rozmanitosti a perspektiv než na srazu amatérských fotografů.
Proč některé věci snadno zapomínáme a jiné si pamatujeme do nejmenších detailů?
Podle studie v Current Biology to, jak dělíme kapitoly v našem životě, ovlivňuje i naši paměť. Když něco očekáváme, těšíme se, prožíváme to niterně, mozek vytáhne pomyslný zvýrazňovač a udělá z toho klíčovou scénu. Proto si perfektně pamatujeme, jak jsme na pracovním obědě zatočili vidličkou se špagetami tak rychle, že jsme ohodili i apartní závěsy restaurace ve vedlejší ulici (mozek to označil za vrchol trapnosti, tedy za důležitou kapitolu), ale už si nevzpomeneme na heslo k pracovnímu počítači (které je mimochodem už třetí měsíc nalepené na monitoru).
Existuje prý také studie, která zjistila, že mozek vytváří speciální kapitolu pro moment, kdy najdete v kapse kalhot bankovku po vyprání. Tu označuje jako zázrak.
Máte to ve svých rukou (ve své hlavě)
Cítíte se někdy ztraceni nad tím, co se s vámi děje? Nebojte. Váš mozek je neuroplastický. To znamená, že můžete přepsat scénář svého života kdykoli se vám zachce. Nesnášíte ranní vstávání? Co takhle ho přerámovat na dobrodružnou misi za perfektním šálkem kávy? Boom! Nová kapitola je na světě. Pozitivní mysl píše krásné příběhy…
Zdroje: ScienceDaily,
Baldassano, C., et al. (2023), Current Biology, Neuroscience News.
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na: