Svěží dech je jen začátek. Vědci objevili, jaký vliv má mentol na mozek

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuVěda
  • Čas na čtení:5 min. čtení

Vědci zjistili, že mentol dokáže víc než jen osvěžit dech. Jeho vůně může působit jako prevence Alzheimerovy choroby, což překvapilo nejen myši, na kterých výzkum probíhal, ale i samotné vědce.

Mentol, naděje pro myši (i pro lidi)

Vědci zamířili s výzkumem do myší říše. Jakožto milovníci přírody věříme, že je k tomu vedla především nezištná snaha pomoci těmto roztomilým tvorečkům s kognitivními funkcemi. Máloco totiž dokáže srdce vědce rozechvět tolik, jako pohled na myšku, která si neporadí ani s jednoduchou křížovkou. A když se to povede u myší, může to pomoci (snad) také lidem.

Výsledky překonaly i ta nejodvážnější očekávání. Nejenže se po 6 měsících mentolové terapie stav u myší s Alzheimerovou chorobou přestal zhoršovat, ale i zdraví jedinci začali vykazovat zlepšení kognitivních schopností. Byli bystřejší!

 

Když hlodavci s Alzheimerovou chorobou inhalují mentol, dochází u nich ke zlepšení kognitivních funkcí.
Alzheimer’s Research Association ​

 

Jak je to možné?

Mentol snižuje hladinu proteinu (interleukin-1-beta), který řídí zánětlivé reakce v těle. Tyto reakce jsou pro tělo důležité, ale když překročí  tzv. „zdravou mez,“ začnou poškozovat mozkové buňky a mohou vést k rozvoji neurodegenerativních onemocnění. A právě tady mentol působí jako účinný regulátor.

 

Čich jako nový terapeutický nástroj

Přemýšleli jste někdy o tom, jak vůně ovlivňují náladu a vzpomínky? Vědci z Cima Universidad de Navarra Research Center si na tom založili kariéru. Jejich výzkum ukázal, že čich hraje klíčovou roli nejen v našich vzpomínkách, ale také v propojení mozku a imunity.

Ztráta nebo omezená schopnost čichu bývá často prvním příznakem Alzheimera. Podle vědců se tato ztráta čichu může projevit i několik let před prvními viditelnými symptomy.

Vědci se při výzkumu opírají o teorii, v níž by vůně mentolu mohla účinně (+ příjemně) posílit čichové nervy a stimulovat imunitní reakci, která by bránila rozvoji nemocí nebo by mohla fungovat jako druh preventivní terapie. Podle imunoložky Noelie Casares je tato studie klíčovým krokem k pochopení propojení mezi imunitním systémem, čichovými reakcemi a centrální nervovou soustavou.

 

Cesta k léku je ještě dlouhá, avšak už teď víme, že naše nosy umí víc, než jen kýchat a zvětšovat se, když lžeme.

 

Co nás čeká?

Ačkoli myši mají s lidmi ledasco společného (například milují čokoládu), vědce ještě čeká dlouhá cesta k potvrzení blahodárných účinků mentolu i u lidí. Každopádně to, že něco tak jednoduchého jako vůně mentolu, může takto dramaticky ovlivnit kognitivní funkce, ukazuje na obrovský potenciál čichového vnímání pro neurovědu a léčbu neurodegenerativních onemocnění. Zda si jednoho dne půjdeme koupit vůni mentolu do lékárny, ukáže až čas. Prozatím je tento výzkum důležitým krokem k tomu, abychom pochopili, jak úzce souvisí čich s mentálním zdravím a jak by mohl pomoci v boji s určitými chorobami.

 

Pro radost si přivoňte k růžím,
pro zdraví k mátě.

 

Důležité upozornění: Prosím, nezačínejte cpát seniorům do každé kapsy inhalátor s mátou. Výzkum je stále v počáteční fázi. Konzultujte vše s lékaři. Anebo aspoň s myškami, které mentolovou terapii praktikují. Poznáte je snadno. Na podzim hrají v parku jednou packou šachy a druhou luští křížovku.

 

myška šachy

 

Jak na vás působí mentolové vůně?

 

Zdroje: CIMA, Neuroscience News, SciTech Dailyfrontiersin

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Tento příspěvek má 4 komentářů

  1. Pavel Nejedlý

    Také mám rád vůni máty, ale nevzpomenu si proč? 😃

Napsat komentář