Slunečné dny ovlivňují naši náladu a poskytují nám více energie. Léto sice končí, ale opalovací krémy bychom neměli schovávat. Víte, jaký vliv mají sluneční paprsky na stárnutí pleti? Záleží přitom na našem věku? A proč bychom měli používat SPF, i když je zataženo?
UV paprsky k nám pronikají i přes mraky
Dny se pomalu krátí, ale sluníčko má v odpoledních hodinách stále sílu. Zvláště tento rok jsme si babí léto opravdu užili a ještě užíváme. Pokud se ale vystavujeme slunci bez ochrany, riskujeme mnohé. A to i v případě oblačnosti, jelikož UV záření proniká i přes mnohé mraky.
Bez SPF se zvyšují rizika
Každá pokožka reaguje trochu jinak v závislosti na citlivosti a fototypu, avšak rizika jsou tu vždy. Zpravidla kůže rychleji stárne, je vyschlá, unavená. Mohou se tvořit pigmentové skvrny a v neposlední řadě hrozí i rakovina kůže.
Vědecké studie prokázaly, že pobyt na slunci nejen přispívá k vytvoření vitamínu D a ke krásné bronzové pokožce, ale i k rychlejšímu stárnutí pleti. Slunečné záření má velký vliv na vzhled pokožky, i když je venku pod mrakem. Přímé záření způsobuje markantnější stárnutí pleti, než když je obloha zatažená. Ale ochrana je důležitá i tak. Zvlášť patříte-li k vyšší věkové kategorii.
Proč tomu tak je a proč hraje roli věk?
Dle vědeckých studií, které zkoumaly na tři stovky žen ve věkovém rozmezí od 30–70 let, bylo prokázáno, že pleť vlivem slunce stárne rychleji. Nejvíce znatelné je to na zralé pleti ve věku nad 50 let, kde je účinek UV záření nejsilnější.
„Podle Doktorky Frey je až 80 % kožních změn, které spojujeme se stárnutím pleti, ve skutečnosti způsobeno slunečním ultrafialovým zářením. Nejlepší způsob, jak se mu vyhnout, kromě pobytu doma, je mazat se krémem s SPF.“
The New York Times
Věkem se pleť mění. Pokožka mění strukturu, bývá tenčí a citlivější. Také hrají významnou roli hormony (menopauza), znečištěné ovzduší, stres, nevyvážená strava a další.
Když podzimní mračna vystřídá zimní slunce, i tehdy má sluneční ochranná kosmetika své místo. A to nejen pro pleť obličeje, ale ideálně všechna místa kůže, která nejsou pokryta látkou (oblečením). Slunce totiž může i na sněhu své paprsky odrážet velmi silně.
Podzimní SPF
V dnešní době naštěstí spousta denních krémů již obsahuje ochranný faktor. Velmi často se SPF pohybuje okolo 15–30, což bývá pro podzimní období dostačující. Máte-li citlivou pokožku, může být vhodnější vyšší ochrana.
Jaký ochranný faktor používáte?
Můžete se s námi podělit v komentářích o to, zda váš denní krém, který používáte, obsahuje UV faktor a jak vysokou ochranu má. 🙂
Zdroj inspirace: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ja.cz
TIP závěrem: SPF ochrana z přírody
„Chemické“ produkty s ochranným faktorem by v dnešní době měly splňovat přísné podmínky, tedy být kvalitní a bezpečné. Přesto tíhnete k přírodním verzím s minimem, anebo dokonce žádnými „chemikáliemi“? Dnes si již bez problémů vyberete krém přesně podle vašeho gusta. Přírodní ochránci pleti fungují například díky zinku a mohou být skvělou volbou nejen pro citlivou náturu, ale i pro citlivou pokožku. Navíc obsahují látky, které dodávají hydrataci, zklidnění, rozjasnění či zmatnění pleti.
Na Opalovací olympiádě se každý snaží získat bronz. Pamatujme však, že zdraví a krása je v přirozených barvách kůže, nikoli ve spáleninách od slunce.
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:
Skvělý článek! Už pár měsíců používám každý den krém s SPF! Dřív jsem takovou informaci neměla. Už se těším na další zajímavé téma.
Děkujeme. 🤍 Jsme moc rádi, že se článek líbí a budeme se na Vás těšit u dalšího. 😊
Za tým PI
Iva
Normálně spf nepoužívám, ale v poslední době už ano po tom, co jsem byl poucen (donucen) přítelkyni 😃
Moudrá přítelkyně, dobře děláte. 😊
Za tým PI
Iva