Říká se, že stárnutí je otrava, ale je to jediný způsob, jak se dožít vysokého věku… Musí to být vždy otravné? Jsou neduhy stáří nevyhnutelné? „Super-ageři“ nám ukazují, že nikoli! Seznamte se s pojmem „super-ager“.
Kdo je super-ager?
Termín „super-ager“ (suprově zrající) označuje lidi ve věku nad 70 let (některé zdroje uvádí nad 80 let), kteří mají mentální či fyzikou kondici jako jejich o několik desítek let mladší kolegové. Pro seniorskou slevu musí vytahovat občanský průkaz. S úsměvem na rtech si udržují mladého, dobrodružného ducha. A podle mnohých právě v nastavení mysli věčné mládí pramení.
Vědecké studie ukazují, že přijímání nových výzev může být jedním z klíčů k udržení zdravé mysli i ve velmi pokročilém věku.
Stárnutí ovlivňuje mnoho faktorů. Některé jsou v naší kompetenci více, jiné méně (např. dědičnost). Není možné s jistotou říci, kdo se stane super-agerem, avšak existují náznaky. Pozn. autora: Typickým příkladem člověka popírajícího čas bude pravděpodobně za cca 17 let Jennifer Lopez. Ta nyní, v 54 letech, předvádí tak energická a flexibilní taneční čísla, jimž bych se já (o dvě desítky mladší), zvládla přiblížit maximálně na okamžik v zimě, když zapomenou posypat chodník.
Práce ve 100 letech?
Super-ageři v receptu na dlouhověkost často zmiňují vášeň/nadšení a důvod, pro co žít. Například práci. Vzorem může být Margaret Strettonová, která pracovala i ve 100 letech. Vyráběla marmelády pro charitu. Prací se sociálním přesahem stimulovala nejen tělo, ale i mysl a srdce. Odborníci doporučují práci v pokročilém věku na zkrácený úvazek či brigádně.
Práce, viz studie z Melbourne Institute of Applied Economic and Social Research, nás udržuje svěží a zlepšuje nám kognitivní funkce. Stejně tak (sebe)vzdělávání a duševní rozvoj. Příjemný způsob, jak stimulovat mysl, představuje například čtení nových, zajímavých článků.
Super-ager z pohledu vědy – neobvykle velký hipokampus
Na velikosti v mnoha situacích nezáleží. U vitálního stáří ale velikost může hrát významnou roli. Vědci zkoumali, co pomáhá ke zdraví a štěstí i ve vysokém věku. Studie provedená Rotmanovým výzkumným institutem ukázala, že super-ageři mají větší a silnější hipokampus, oblast mozku spojenou s pamětí a prostorovou orientací. Měli také robustnější bílou hmotu a větší kortikální tloušťku než jejich vrstevníci. (Pozor! Kortikální tloušťka souvisí s mozkovou kůrou, vnější vrstvou mozku, nejedná se o kulantní pobídku k nespoutanému přejídání se.)
Výrazně větší mozková aktivita než u jiného stárnoucího dospělého člověka, žádné známky demence nebo Alzheimerovy choroby, k takovému stavu se super-ager dostává obvykle zdravým a aktivním životem. Stimulací mysli a fyzickou aktivitou podporuje svou vitalitu a zdraví.
Zlaté rady, když si se stářím nevíte rady
Budujte dobré vztahy.
Buďte laskaví. Pečujte o sebe i o druhé.
Choďte na procházky a cvičte.
Bez kvalitního spánku to není ono, nezapomínejte na něj.
Jezte vyváženou stravu (a vychutnávejte si svá oblíbená jídla).
Zajímejte se o krásné věci.
Berte život pozitivně a S HUMOREM.
U baru sedí starší dáma. Sedne si k ní starší pán.
„Takže,“ říká pán, „chodím sem často?“
(Autor vtípku/zkušenosti neznámý)
Andy Rooney prý řekl, že: „život je jako role toaletního papíru. Čím víc se blíží ke konci, tím to jde rychleji.“ Naštěstí s přibývajícími léty většinou roste i vděčnost za každý nový den, takže se to vybalancuje.
Zdroje: denverphysicaltherapyathome.com, health.harvard.edu, verywellmind.com, cnbc.com, nm.org
Čtete také: Malý recept na dlouhověkost
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:
Pingback: 100 let a více: Malý recept na dlouhověkost - Portidea