Jaký temperament máte? Klíčem k porozumění je neodsuzovat, ale poznávat

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRozvoj
  • Čas na čtení:6 min. čtení

Proč někteří vidí sklenici z půlky plnou a jiní z půlky prázdnou? Někdo je mistr v komunikaci a někomu jde zase práce s čísly. Jak jste na tom vy? Jaký temperament máte?

Temperament

Co to vlastně ten temperament je?

Když se budeme bavit o temperamentu osobnosti, nemyslíme tím, jak moc jste nebo nejste aktivní. Definice temperamentu zní: Souhrn charakteristických nebo vrozených rysů osobnosti, které se trvale projevují způsobem reagování, jednání a prožívání. Zkrátka každý máme nějaké tendence jednat podle našeho typu povahy. V zásadě ji rozdělujeme do 4 kategorií.

Cholerik

Nemusíte mít zrovna titul ze sociálních věd, abyste cholerika poznali. Cholerici mají skvělé vůdčí schopnosti, a proto je můžeme často vidět ve vedoucích pozicích. Nepotřebují kolem sebe moc lidí. Mohou mít problémy s autoritou. Bývají nároční, dominantní, dogmatičtí, rozhodní, plní energie. Ženou se vpřed a potřebují možnost volby. Cholerik potřebuje atmosféru, ve které se vyskytují nějaké konflikty, výzvy a možnosti řídit. Když Alexandr Veliký (často považován za cholerika) umíral ve svých 33 letech, zvolal: „Není již žádný svět, který bych mohl dobýt! “ Zastoupení těchto jedinců v populaci je pouze 10 %.


Sangvinik

Sangvinik je člověk, který když přijde do místnosti, tak to určitě poznáte. Rádi na sebe strhávají pozornost a dělá jim dobře, když jsou důležití. Jsou to obrovští baviči. Mají smysl pro humor. V kolektivu jsou velmi oblíbení a mají spoustu přátel a kamarádů. Sangvinici bývají úžasní herci, řečníci a komici. Dokáží být proměnliví podle situace. Zajímají se o druhé a není jim lhostejné, co si o nich, kdo myslí. Jejich divokost někdy přejde až ve zbrklost. Diář u nich nehledejte. Nosí si kalendář v hlavě. Ovšem když přijdou na schůzku o několik minut pozdě, je to naprosto běžná věc. Výsledky výzkumu naznačují, že asi 25 – 30 % populace má tento typ chování.


Flegmatik

Flegmatičtí lidé bývají velmi submisivní, spolehliví a mají rádi stálost a stereotyp. Jsou to spíše uzavření služebníci, kteří mají problém říkat ne a nikdy se k vám neotočí zády. Bohužel jejich laskavost bývá někdy zneužívána. Rodiče tohoto typu by si měly dávat pozor, aby jim jejich ratolesti nepřerostly brzy přes hlavu. Základní povahovou potřebou je pro ně vděčnost. Musí cítit, že je někdo potřebuje. Přestože jsou lidé s tímto povahovým rysem spíše uzavření, bývají to skvělí vůdci. Vedou spíše jako trenéři než diktátoři. Mezi námi se jich nachází 30 – 35 %.


Melancholik

Melancholiky dost ovlivňuje jejich kritické myšlení. Dokáží udělat kritický rozbor situace lépe, než kterýkoli jiný povahový typ. Milují grafy, mapy, čísla. Je pro ně důležité dodržování pravidel, svědomitost, přizpůsobivost, důslednost a pečlivost. Bývají výborní vynálezci a výzkumníci. Někteří jedinci mají sklony ke genialitě. Na párty je ovšem hledejte někde v rohu a nebo je nehledejte spíše vůbec. Mají rádi kvalitní odpovědi a na škole vždy nosili poctivě vypracované domácí úkoly. Tito perfekcionisté mívají i výkyvy nálad a někdy bojují sami se svou negativní kritickou povahou. Procentuální zastoupení je 20 – 25 %.

 

Poznávejme se

Hodí se, když lépe porozumíme sami sobě. Ovšem výhrou může být, když porozumíme i lidem kolem nás. Čas od času se stává, že některé reakce ostatních odsoudíme, ale když budeme tušit, s jakým typem osobnosti máme tu čest, bude život zase o kapku veselejší. Mimo jiné nemusíte být pouze jedením typem osobnosti. Je naprosto přirozené, že každý z nás má v sobě od všeho trochu. Všichni máme slabé i silné stránky.

 

V jakém typu/typech se nejvíce vidíte vy?

 

 

Zdroj: kniha Pozitivní povahové profily

 

 

Cholerik si našel spolubydlícího, flegmatika. Jednoho dne, když se cholerik koupe ve vaně, flegmatik otevře dveře do koupelny, přijde k vaně, nabere lžičku vody z vany a odejde. Cholerik se na flegmatika nehezky podívá, ale udrží nervy na uzdě a dál se koupe. Za minutku flegmatik opět přijde do koupelny a nabere další lžičku vody. Cholerik to už nevydrží a rozzlobeně na flegmatika zakřičí: „Co blázníš? Proč sem furt lezeš?“ Flegmatik se na něj podívá, hezky se usměje a odejde. Za další minutku flegmatik opět přichází do koupelny a nabírá lžičku vody… Cholerik, maximálně vytočen, zařve: „Ty asi chceš dostat po hubě! Co se sakra děje?“ Flegmatik se na něj podívá a odvětí: „Klídek… hoříme.“

(Autor vtípku/zkušenosti neznámý)

 

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Tento příspěvek má 3 komentářů

  1. Radek

    Tak tady se vidim nekde mezi flegmatikem a sangvinikem.Asi proto,ze na pozar bych pouzil trosku vetsi lzicku 🙂

  2. Adriana

    Já jsem něco mezi melancholikem a flegmatikem, ale spíš ten melancháč🙈.

Napsat komentář