Ať už jste zkušený rodič nebo na rodičovství teprve čekáte, jistě budete řešit otázku, jak mít se svým dítětem láskyplný vztah plný harmonie, pochopení a respektu. Se špetkou zlobení se počítá, ale musí mít své hranice. Jak na to? Pomůžou hry pro děti. Máme pro vás 8 tipů, jak si s dětmi hrát.
Hrou ke sblížení
Jedním ze způsobů, jak prohloubit s dítětem vztah a pomoct mu zpracovat emoce, je hraní. Děti mají obrovskou představivost. Podle psychoterapeuta Martina Zikmunda je veškerá náplň práce v dětství si hrát a různé hry vymýšlet. Hru můžeme chápat jako práci dítěte, kterou musí vykonávat, aby se správně vyvinul jeho mozek a aby z něho vyrostla zdravá osobnost. Pokud budeme fyzicky u her i my, rodiče, náš vztah s našimi dětmi se posouvá na hlubší úroveň.
Dobrá zpráva je, že hry nemusí nutně trvat extrémně dlouho. Co si budeme povídat, je potřeba ještě vyprat a uvařit, nejen celý den stavět koleje. Někdy postačí k hraní třeba i 2 minuty. A věřte tomu nebo ne, většina rodičů zjišťuje, že jim dodají energii. Tím, že si hrajeme, odbouráváme stres stejně jako naše děti.
Tipy na hry pro děti a rodiče
Pojďme se podívat, jaké dětské hry najdeme v literatuře: Mám vztek! A nestydím se za to a Aha! Rodičovství.
Na babu
Nestárnoucí hry na honěnou zaberou vždy. Je to hra, která se dotýká tématu moci a tématu odloučení, podobně jako hra na schovávanou.
Neohrabaná příšera
Je to varianta honěné, ale s prvky strachu. Burácejte a „pokřikujte“ na dítě, že ho chytíte. Vzbuzujte ovšem jen tolik strachu, abyste vyvolali smích. Zakopněte a nechte dítě, aby vás přemohlo nebo přechytračilo. Tato hra funguje v každém věku dítěte.
Hra „na odcházení“
Ve všech kulturách na světě se bojí děti opuštění ze stran rodičů. „Odcházím, vycházím ven dveřmi. Když ti budu chybět, zakřič to nejhloupější slovo, které tě napadne a já se vrátím.“ Odejděte třeba do vedlejšího pokoje, ale sotva zajdete, vraťte se zpátky a vykřikněte: „Pampeliška!“ Nedávejte dítěti šanci, aby vás postrádalo. Obejměte ho a dejte mu pusu. „Tolik si mi chyběl, že jsem ani nedokázala skoro odejít… Zkusíme to znovu?“ Přehánějte svou vlastní úzkost z odloučení a postupně prodlužujte čas.
Hra „potřebuji tě“
Dítě na vás příliš lpí? Zkuste tuhle hru. Dělejte, že na něm visíte. Pořád ho objímejte a chtějte mu dávat pusinky. „Já vím, že chceš, abych tě už pustila, aby sis mohl hrát, ale já tě tolik potřebuju! Chci být jen s tebou. Prosíííím, budeš tu teď se mnou?“ Pořád ho držte za ruku, tahejte za šaty. Bude si užívat pocit, že ONO je tím, kdo tady rozhoduje, namísto pocitu, že je odstrkováno. Snažte se být legrační (ideálně při všech hrách, smích uvolňuje napětí). Když vás konečně odstrčí, řekněte: „To je v pořádku, já vím, že se vrátíš. Vždycky se k sobě vrátíme.“
Emocionální semafor
Snadno proveditelná hra a velmi zábavná. Budete potřebovat jen několik barevných předmětů. Mohou to být barevné papírky, barevné fixy, pastelky, cokoli. Každé barvě přiřaďte úkon. Příklad: červená znamená stůj, žlutá pomalou chůzi, modrá skákání na jedné noze, hnědá tancuj, můžete si vymyslet cokoli… Některé tříleté děti zvládnou i 10 barev. Dítě se mnohem lépe zapojí do hry, když se jí účastníte i vy. Nejenže mu ukazujete barvy, ale společně s dítětem opakujete nezbytné úkony.
Domečky
Domeček nebo tzv. bunkr můžete postavit z čehokoli, co máte po ruce (židle, polštáře, přehozy, krabice). Tato hra vytváří výbornou možnost vytvořit emoční vzájemné působení. Využijte domky jako úkryt před povodněmi a přírodními živly nebo v nich prostě můžete hrát na schovávanou. Zapojte fantazii a vytvářejte rozmanitě dějové linie.
Hra „Jsem zlý medvěd“
Společně s dítětem píšete na kartičky různá zvířata: medvěd, lev, tygr, vrabec… S mladšími dětmi můžete používat obrázky. Jakmile máte kartičky, je potřeba posoudit charakter zvířete. Jak si ho vůbec dítě představuje? Můžete mladším dětem napovědět, že zajíc je třeba rychlý. První fáze hry začíná, když jeden předvádí zvíře podle charakteristiky a druhý ho hádá. Druhou fázi hry můžete zobrazovat emoci. Například hněv: nyní vytahujte postupně karty a předvádějte, jak se například hněvá medvěd, jak se hněvá tygr atd. Hra pomáhá hodnotit pocity a vyjádřit je různými způsoby. Je nutné sledovat a kontrolovat své činy, ale zároveň i oprávněně uvolnit napětí.
Sportovní komentátor
Tato hra je jako lék proti bojům mezi sourozenci. Když není atmosféra úplně vyostřená a vaši dva synové se začnou pošťuchovat například u jídla, můžete situaci odlehčit tím, že si zahrajete na sportovního komentátora: „A nyní vážení diváci můžete sledovat boj o kousek sýra v přímém přenosu. Starší z bratrů využívá hrubou sílu zatímco ten mladší ho neustále ponouká. Oba chlapci se o sýr nechtějí dělit. Jsou dost chytří na to, aby si uvědomili, že v lednici je ještě spousta dalšího sýra? Zůstaňte s námi i po reklamě a sledujte nás dál!“ Děti se začnou smát. Uvolní se napětí. Uvědomí si, jak pošetile se chovaly.
Za magazín Portidea vám přeji mnoho radostných chvil při aplikaci těchto her do praxe. Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích o to, jaký měly úspěch.
Použité zdroje: Aha rodičovství, Mám vztek! A nestydím se za to. Foto: H. Náprstková
Proč si hrát s dětmi? Šťastné rodinné chvíle, zdravý vývoj dětí + podpora ve vědě
Hraní s dětmi není jen o zábavě. Je to také klíč k rozvoji sociálních, emocionálních, kognitivních a fyzických dovedností dětí. Aktivní hry prý mohou posílit srdce, svaly a kosti.
Podle Americké akademie pediatrů (AAP) jsou hry prostředkem, jak objevovat svět a učit se řešit problémy. A to s úsměvem na tváři! Hravě a kreativně.
Studie publikovaná v časopise Developmental Review uvádí, že děti, které si rády hrají, lépe zvládají své emoce, rozvíjejí sebereflexi a empatii. Kromě toho, že se baví, posilují i vztah s rodiči. Také studie v Journal of Family Psychology ukázala, že aktivní účast rodičů v hrách zlepšuje kvalitu vztahu s dětmi.
Co konflikty, hádky, vztekání? Výzkum publikovaný v časopise Early Childhood Research Quarterly zjistil, že děti, které hrají společenské hry, lépe zvládají řešit spory a lépe spolupracují.
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na: