Řeč těla: Když mlčíme, ale všechno prozradíme

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRozvoj
  • Čas na čtení:6 min. čtení

Tichý, přesto mocný jazyk –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ řeč těla. Promlouváte s ním k ostatním, aniž byste vyslovili hlásku. Naučte se využívat řeč těla ke svému úspěchu, v osobních vztazích nebo v práci, a porozumět mimice a gestikulaci ostatních.

Řeč těla Portidea.cz

Kdo ovládá řeč těla, může mít výhodu při interakci s ostatními. Lépe se přizpůsobí pocitům druhé osoby, vyhne se nedorozumění nebo snáze navodí příjemnou atmosféru ke konverzaci. Kromě slov za nás může mluvit i styl oblečení, tón hlasu nebo třeba i parfém, a to více než si uvědomujeme.

Co všechno běžně děláme a jak to ovlivňuje naše okolí?

Postoj

Člověk, který je v pohodě a uvolněný, se mírně předklání, jako by říkal „jsem tu pro tebe“,  vyjadřuje sympatie svému okolí. Naopak odklon připomíná kočku před sprchováním – jasný signál, že nám je něco proti srsti.

Hlava

Hlavu většinou nakláníme stranou tehdy, vidíme-li nebo slyšíme-li něco, co nás zaujme. Podobně jako zvědavý labrador, který zaslechl slovo „pamlsek“.

labrador


Ruce

Obvykle máme ruce přirozeně podél těla nebo využíváme svého oblečení máme-li tu možnost, například dáváme ruce do kapes. Nezřídka ale schováváme ruce do kapes, když se cítíme nejistí, bázliví nebo možná i něco skrýváme.


Nohy

Roztažené nohy při sezení většinou značí, že chceme mít „navrch“. Toto gesto dělají rádi pánové s tužbou po dominanci.


Gesta rukou kolem obličeje

Badatelé, kteří zkoumali gesta rukou kolem obličeje, se shodují na tom, že tato gesta souvisejí s negativními emocemi. Obyvatelé vyspělých západních zemí a Evropané se totiž většinou dotýkají obličeje v situacích, kdy nemluví pravdu. Neplatí to ovšem pro Asiaty, kteří se svého obličeje nedotýkají z náboženských důvodů, a při lhaní naopak častěji pohybují nohama.

Ovšem, jak to tak bývá, ve vědě není nic 100%… Podle výzkumu ve Frontiers in Psychology (2023) hrají gesta, včetně pohybů rukou kolem obličeje, klíčovou roli v komunikaci tím, že doplňují mluvené slovo o vizuální a emocionální podněty. Zejména u gest v blízkosti obličeje se ukazuje, že mohou signalizovat zamyšlení, soustředění nebo zapojení do interakce, a nikoliv výhradně negativní emoce.


Kritické hodnocení

Když někdo přemýšlí kriticky nad tím, co slyší, často zaujme charakteristické gesto: ukazováček se opírá o tvář, palec podpírá bradu a prostředník buď spočívá vedle, nebo dokonce překrývá ústa. Spatříte-li toto gesto u svého protějšku, je pravděpodobně čas zeptat se: „Co si o tom myslíš?“


Je to pestré

Ačkoli je řeč těla vlastní všem lidem, ne všechna gesta mají všude na světě stejný význam. Ukázkovým příkladem může být i vzdálenost mezi dvěma osobami a tzv. intimní prostor. U nás jsme zvyklí na cca metr. V arabských zemích je ideální ta vzdálenost, kdy si lidé dýchají do tváře, což by se v Evropě bralo jako neslušné.

 

„Obličej má 43 párových svalů, které nám umožňují vytvořit více než 10 000 různých výrazů.“ V otázkách jsou odpovědi

 

Také si vkládáte nožičku od brýlí do úst?

Stejně jako s brýlemi lze nakládat i s tužkou nebo perem a obdobný význam má i kousání rtů. Lidé toto gesto používají při hodnocení nebo při rozhodování. Někdy poslouží i jako záminka při oddalování rozhodnutí – člověk má pocit, že pokud má zaměstnaná ústa, nemusí hned odpovídat.

 

Řeč těla: Jak udělat dobrý dojem?

Úsměv je téměř všude na světě brán jako vřelé gesto. Tím nikdy nic nezkazíte. Při seznamování nezapomeňte podat správně ruku. To znamená příliš netisknout, ale ani žádná leklá ryba… Dalším a posledním typem je zrcadlení pohybů. Když se k vám váš protějšek nahne, nahněte se také. Když se oddálí a opře se například o opěradlo židle, učiňte to také. Nedělejte však tato gesta příliš rychle a okatě, mohlo by to pak působit jako karikatura.

 

Věděli jste, že průměrný člověk během randění změní výraz obličeje tolikrát, že vykouzlí víc grimas než při první ochutnávce wasabi?

 

wasabi

 
Zdroje: V otázkách jsou odpovědi, Marianne, idnes.cz

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Radoslav

    Opet zajimavy clanek.Zkusim se na to ted zamerit a to nejen u sebe:)

Napsat komentář