Sebesabotáž: Proč si sami házíme klacky (nebo banány) pod nohy a jak s tím přestat

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRozvoj
  • Čas na čtení:7 min. čtení

Sebesabotáž – kdo z nás to nezažil? To zvláštní chování, kdy si vědomě nebo nevědomě házíme klacky pod nohy, zatímco se snažíme dosáhnout svých cílů. Táhne nás to zpátky, jako bychom vzpomínali na ceny zeleniny před 10 lety a přitom se snažili koupit ingredience na salát. Co za tím stojí a jak se tomu vyhnout?

Sebesabotáž Portidea Rozvoj

Proč sami sebe sabotujeme?

Možná jste si mysleli, že za to může soused nebo zlá karma, ale pravdou je, že si často škodíte sami. Jak píše Dr. Christian Jarrett (kognitivní neurolog a vědecký spisovatel): Sabotáž neboli sebeznevýhodnění je úmyslné chování, které nám vědomě ztěžuje dosažení úspěchu. A proč to děláme? Výzkumy naznačují, že je to způsob, jakým chráníme své sebevědomí a zmírňujeme strach z neúspěchu nebo odmítnutí.

Takže opět je v tom, jako ve většině problémů, zraněná psychika. Podle Dr. Jarretta jsou typické případy sabotáže vidět v práci, při sportu i v lásce.

Pokud např. dlouhodobě ignorujete zprávy od svého partnera, poohlížíte se bokem, ať už jde o náhradu nebo alternativní plány, je možné, že vztah (sebe/štěstí) sabotujete, abyste si po rozchodu mohli říct, že to bylo kvůli vašemu rozhodnutí. Jak říká Dr. Jarrett, sebesabotování je způsob, jak ochránit své ego tím, že si nastavíte dokonalou výmluvu pro případ, že dojde k selhání nebo odmítnutí.

Sebesabotováné v krátkodobém horizontu může fungovat jako ochranná strategie, ale z dlouhodobého hlediska jen zvyšuje pravděpodobnost neúspěchu a odmítnutí.

 

„Strach z neúspěchu a ztráty sebevědomí, kterou lidé s neúspěchem spojují, je jejich překážkou na cestě k úspěchu.“
Ray Dalio americký miliardář, investor

 

Příčin, proč sami sobě škodíme, může být spousta – od hluboko zakořeněných strachů až po nízké sebevědomí. Může za tím být těžké dětství. Možná jste vyrůstali v prostředí, kde vás neustále někdo kritizoval. Možná máte bolestivou historii vztahů a jste dodnes zranění.

Ať už je příčina jakákoli, jedno je jasné – sebesabotáž je jako zloděj, který nám krade úspěch přímo před nosem. A my si ho sami platíme.

 

Jak se sebesabotáž projevuje?

Především odkládáním (prokrastinací) a perfekcionismem. Odkládání pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Znáte to, když  si necháte úkol na poslední chvíli a pak zpanikaříte, protože není čas na detaily? Ukázková samosabotáž. Ale co ten perfekcionismus? Je to zrádný přítel, který nás přesvědčuje, že pokud něco nemůžeme udělat dokonale, nemá cenu to dělat vůbec. Je to jako mít před sebou nekonečný seznam úkolů, z nichž žádný není dost dobře udělaný tak, aby byl skutečně splněn. V menší míře je perfekcionismus i lehké odkládání zdravé, ale vymkne-li se jeden nebo druhý kontrole, jsou znakem sebesabotáže.

 

Chování je považováno za sebesabotující, když vytváří problémy v každodenním životě a zasahuje do dlouhodobých cílů.

 

Jak přestat sabotovat vlastní úspěch?

  1. Najděte kořen problému: Hledejte vzorce ve svém životě, ale učebnice matematiky nechte zavřené. Možná vás v dětství někdo odradil od vašich snů. Možná jste provedli něco, za co se trestáte. Co vám brání v překonávání překážek? Proč (si) nevěříte?
  2. Odmítněte prokrastinaci: Přestaňte odkládat. Připomeňte si, že později často znamená nikdy.  Začněte teď. Klidně malými krůčky…
  3.  ̶P̶e̶r̶f̶e̶k̶t̶n̶í̶ Kontrola perfekcionismu: Nemusí být všechno perfektní. Raději se soustřeďte na pokrok než na dokonalost.
  4. Cvičte všímavost: Všichni občas potřebujeme vydechnout a zklidnit se. Zkuste třeba meditaci nebo jen hluboké dýchání, vaše mysl vám poděkuje.
  5. Komunikujte: Nebojte se mluvit o svých obavách. jak říká známé rčení, sdílený smutek je poloviční, sdílená radost dvojnásobná. A to se vyplatí!

 

Jaký je dopad sebesabotáže na psychiku?

Když si nevšímáme negativních vzorců, sebesabotáž nás může dostat do pořádného průšvihu. Najednou se cítíme, jako bychom nikdy neměli šanci na úspěch, naše motivace i sebevědomí mizí. A co hůř, začneme se bát všeho, co je mimo naši komfortní zónu, mimo naši moc či chápání.

 

Bojujte s vnitřním sabotérem (bez klacků)

Znáte ten pocit, když máte něco udělat a zní vám to jako „hrozná práce“? To je váš vnitřní sabotér. Ale nevěšte hlavu, každý ho má! Někdo menší, někdo větší… na velikosti nezáleží. Zkuste si každý večer před spaním napsat 3 věci, které jste během dne úspěšně zvládli. Toto jednoduché cvičení vám pomůže posílit sebevědomí a uvědomit si, že na to máte.

Klíčem je nevzdávat se a pracovat na štěstí a duševní spokojenosti. A nezapomínejte na humor! Smích je skvělý způsob, jak odlehčit napětí a vrátit se do své síly a naděje v sebe i ve druhé.

 

Muž jde sebevědomým krokem po schodech, když v tom na nich vidí banánovou slupku. Zastaví se a povzdechne si: Jéé! To zase upadnu!
Autor vtípku neznámý

 

Autoři: Renata Bachtíková, Robert Svoboda, Iva Preislerová
Zdroje: verywellmind, Psychology Today, BetterUp, ScienceFocus

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Napsat komentář