Principy pro šťastný život, které fungují i bez 3. oka a batikovaného trika

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRozvoj
  • Čas na čtení:7 min. čtení

Ptáte se, v čem tkví šťastný život? Jak na dlouhodobou spokojenost, ne pouze chvilkovou? Odborníci nabízí principy pro šťastný život a vyzkoušet je může téměř každý!

Štěstí v principech Magazín Portidea.cz

 

Štěstí v principech

Podle odborníků z oblasti psychologie existuje několik životních principů pro šťastnější život. Znamená to, že recept na štěstí existuje?

 

PŘESTAŇTE TOLEROVAT ŽROUTY ENERGIE

V okolí každého z nás se nachází spousta lidí nebo koček. Otázkou je: S KÝM trávíme většinu času? S některými lidmi se cítíme dobře, zatímco s jinými se naopak stýkáme jedině s myšlenkou: „Uf, tak už si to mohu odškrtnout.“ Jde o pocit, že se to tak sluší, očekává se to od nás a musíme.

Ať už jsou důvody jakékoli, pokud nám někdo bere energii → sbohem a šáteček. Neřešme, že je to třeba sestřenka (kor, když by nám ledvinu stejně nedala). Omezme čas strávený s ní na minimum.

 

NEBOJTE SE ZDRAVÉHO SOBECTVÍ

Poučky definují sobectví (popř. egoismus) jako přílišné sledování vlastního prospěchu a zájmu, často i na úkor druhých. Nejspíš to je hlavní důvod, proč ho vnímáme negativně. V rámci výchovy bývalo také časté vést děti k preferování zájmů ostatních nad vlastními. Což byla, spolu se zakrytými kotníky, jakási norma. Ale byla dobrá? 

Teď už nemusíme být jen ta hodná holčička / ten hodný chlapeček / hodný človíček, co si zaslouží lásku, pokud bude dělat, co chtějí ostatní. Dělejme věci, které jsou v souladu s námi, namísto pouhého plnění očekávání ostatních. Začnou se dít zázraky! (Za zázraky neručíme.)

 

Zdravé sobectví nejí (jen) hodně ovoce a zeleniny, ale má kuráž si občas říct:
Tento okamžik patří mně.“

 

BUĎTE LIDŠTĚJŠÍ, ZRANITELNĚJŠÍ

Nezranitelnost může zapůsobit na castingu na Supermana/WonderWoman. Avšak v běžném životě bude nanejvýš receptem na frustraci. Každý má nárok na chybičky, smutek, vztek, únavu.

Já si někdy připadám spíš jako akční hrdina než maminka na mateřské. Jednou rukou míchám oběd, druhou si hraji s dcerou. Ramenem přidržuji mobil u ucha, protože zase někdo volá. V tom pípá pračka s vypraným prádlem, což není problém, neboť mám ještě volné nohy. Pak se už jenom těším, až půjde dcera spát, abych mohla chvíli dělat věci do práce. To se přeci od maminek na mateřské považuje za normální. (Pozn. autorky)

Z vysokého výkonu a neustálého úsměvu se stal standard, který okolí vždy slepě očekává. Buďme lidští. Nebojme se přiznat (si) únavu, stres…

 

ŽIJTE SKVĚLOU PŘÍTOMNOST

Možná tomu dnešní uspěchaná, konzumní doba tolik neholduje, ale zkusme se na chvíli zastavit a jen žít tady a teď. Každý den stojí za to, i když je venku ošklivo nebo se nám něco zrovna nepovedlo. Všechno se děje z nějakého důvodu. I špatné věci jsou pro něco dobré. Nečekejme, že budete šťastní AŽ… Až se stane tohle, až se překoná tamto, až zaplatíme auto, až tenhle udělá toto. Až, až, až naprší a uschne. Princip AŽ visí na principu podmíněného štěstí nebo podmíněného úspěchu.

Prvním krokem je ochota zastavit se nebo alespoň zpomalit.
Pak připusťte, že vaše přítomnost může být dokonalá už teď.

 


NEPLEŤE SI NAPLNĚNÝ ŽIVOT S PŮSOBIVÝM STYLEM

Každý máme svou představu, jak by dokonalý život měl vypadat a snažíme se ji naplnit. V dnešní době umí být všechno stylové. Od elektroniky přes bydlení až po ponožky ve skříni. Ze všech stran na nás vykukují líbivé věci, záviděníhodné stories

Možná si nepřipadáte jako otroci konzumní společnosti. Ale opravdu tomu tak je? Co tedy zapadá do vašeho života? Někdy se to vkrádá tak nenápadně, že ani nepoznáte, že právě to vás trápí.

 

NA VELIKOSTI NEZÁLEŽÍ, UŽÍVEJTE SI DETAILY

Máte pocit, jako byste jeli na autopilota? Tento stav většinou přichází, když se dostáváme do každodenní rutiny. Jsme v kolotoči, těžko dokážeme přesunout pozornost na zajímavé detaily. Zkusme se zastavit a chvíli jen pozorovat věci a detaily kolem sebe.

Jaký vzor na oblečení má paní, co si vedle přisedla? Ženou se mraky spíš doleva, nebo se nepohybují? Věnujme pozornost rovněž komunikaci mezi lidmi. Naše schopnost věnovat se detailům mezilidské komunikaci výrazně prospívá. Především při naslouchání druhému. Možná, když zaměříme pozornost na svého partnera, uvědomíme si například, jak krásné vlasy jemné rysy v obličeji má. Na mnoho detailů jsme si za ta léta zvykli, bereme je jako samozřejmost, přehlížíme krásu.

Pozor! Při podrobném zkoumání partnera můžeme najít nedostatky. Na ty raději  pozornost příliš neupínejme.

 

Principů o svobodnějším, naplněnějším životě existuje mnoho. Chcete-li se do nich ponořit, jsou v knize Opravdový život, která nabízí příběhy z praxe i aplikaci ke stažení.

Další knižní tipy: Moc přítomného okamžiku, The Subtle Art of Not Giving a F*ck, Umění možnosti. (Tyto ještě nemáme pročtené – pokud vy ano, budeme rádi, když se s námi podělíte o dojmy! 🙂 )

 

Principy pro šťastný život nejsou univerzální

Každý máme jiné představy o naplnění života. Důležité je, abychom si uvědomili, co je pro nás skutečně důležité a co nás naplňuje. Přestaňme se srovnávat s ostatními. Najděme svou vlastní cestu ke štěstí. Zpomalme. Všímejme si detailů kolem sebe. Buďme empatičtí, laskaví. Buďme vděční za minulost, užívejme si přítomnosti a s pokorou vyhlížejme budoucnost.

 

 

P.S. Nejedná se o PR článek. Ale mohlo by! (Pro spolupráci nás kontaktujte na portideacz@gmail.com)

 

Čtěte také: Jak se na mateřské nezbláznit?

 

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Napsat komentář