Jak se na mateřské nezbláznit?

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuFejetony
  • Čas na čtení:4 min. čtení

Fejeton, tentokrát o mateřství. Pro ženy i jakákoli jiná krásná – nebo aspoň pěkná – pohlaví. Takže pro všechny, neb i blbci se říká, že to je pěkná/pěkný… pohlaví.

Portidea mateřství

Pohmatu hledám plenku na přebalení a totálně vyčerpaná se skláním k plačícímu miminku. Dnes v noci už asi pošesté. Přesně nevím. Zapomněla jsem to počítat. Všechno mi už splývá. Na hodiny se radši ani nedívám.

Když udělám vše, co je zapotřebí, lehnu si zpátky do ještě teplé postele. „No tak to si děláš srandu! Teď máš jedinečnou příležitost konečně spát, tak spi. Máš asi 120 minut, než se zase vzbudí!“ honí se mi hlavou. Čím víc o tom přemýšlím a soustředím se, tím je mi jasnější, že se mi usnout nezadaří…

Napadají mě myšlenky jako: „Tohle je skutečně to vytoužené mateřství, co jsem tak chtěla? Doženu vůbec někdy ten spánkový deficit? Svoje dítě miluju, ale milovala jsem i svůj život předtím. Tohle už nemohu dlouho vydržet.“ Vyčítám si, že mě to vůbec napadá. Tohle by maminka přece neměla cítit a měla by být nadšená. Ne?

Milé dámy, jestli máte také takové myšlenky a cítíte se jako outsideři, zachovejte klid. Musím vás ujistit – nejste v tom samy. Někdo má odvahu to přiznat, někdo si to jen raději nechává pro sebe. Ale asi většina maminek zná ten pocit. A dehonestace není namístě. Je to v pořádku.

Dopřejte si čas

Myslete na to, že i na mateřské dovolené potřebujete čas samy pro sebe. Zapřáhněte tatínka, kamarádku, babičky nebo sousedy a naordinujte si alespoň pár hodin v týdnu pro činnosti, které vás baví. Třeba sport, čtení, zajít si na kosmetiku nebo ke kadeřníkovi, popovídat s kamarádkou v cukrárně, hovět si na gauči. Pustit si film nebo tzv. „čučet do blba“. Ale pozor! Žádná práce! Nenechte se svádět myšlenkou, že teď máte čas konečně uklidit, uvařit, vyžehlit, vyprat nebo luxovat. Tohle je čas jen a jen pro vás!

Zapomeňte na výčitky typu: „Jsem přece máma na mateřské. Očekává se ode mne, že se budu starat a ne tady ležet na gauči. Kdyby mě viděli ostatní, ty by mi dali.“ Zažeňte tyto myšlenky a pamatujte:

Pokud nebude šťastná maminka,
tak nemůže být šťastný nikdo kolem
.

Vy si čas pro sebe zasloužíte. Tak pojďme do toho! 😊 

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Tento příspěvek má jeden komentář

Napsat komentář