Časový optimismus nebo také časová slepota označuje stav, kdy se člověk potýká s problémy, které jsou spjaty s vnímáním a organizováním času.
Časová slepota není diagnóza
Časový optimismus (synonymum časové slepoty) není diagnózou, kterou by bylo možné stanovit. Spíše se jedná o symptom, který může být součástí jiných poruch, a to psychických, neurologických nebo kognitivních. Termín zkrátka popisuje poruchu vnímání času, kdy si člověk není schopen uvědomit čas. V důsledku toho dochází k problémům s plánováním aktivit, schopností odhadnout délku času mezi jednotlivými aktivitami nebo dodržováním termínů či denního rozvrhu.
Každý vnímáme čas jinak
Časová slepota se nejčastěji vyskytuje u lidí s ADHD. Může ale být pozorována také u lidí s poruchou výkonných funkcí, které vycházejí z oblasti čelního laloku mozku, kde je právě centrum sebeovládání, úsudku nebo vůle. Neschopnost vnímat čas mohou mít i jedinci s duševními poruchami jako například deprese, úzkosti nebo bipolární porucha.
Je na místě zmínit, že každý disponuje určitou schopností vnímat čas a časová slepota se může vyskytovat v různé míře. Někdy doprovází lidi v opilosti, v nadměrném stresu nebo v období nedostatku spánku.
V nízké míře může být časová slepota jen přirozeným doprovodným jevem náročného období.
Jak se časová slepota projevuje?
Jestliže máte pocit, že váš čas běží pomaleji nebo rychleji, přinášíme pár ukazatelů na základě provedených výzkumů, které na časový optimismus poukazují. Mohou se projevovat v každodenním životě o samotě i v interakci s okolím.
- Máte potíže s organizováním svého času
Může se vám stávat, že nedokážete odhadnout, jak dlouho vám jednotlivé aktivity budou trvat. Budete si předem myslet, že vám konkrétní činnost zabere podstatně méně nebo více času, než jak tomu ve výsledku je. Takový neodhad pak může vést k pocitům úzkosti nebo stresu. Zároveň pro vás nemusí být lehké přecházet z jedné činnosti na druhou. - Chodíte pozdě
Ačkoliv nechcete chodit na schůzky se zpožděním, neumíte to jinak. A protože to nechtějí ostatní ani vy, opět takové situace mohou vést k pocitům úzkosti nebo nedostatečnosti.
Řekla jsem Ti, že za 20 minut budu připravená. Tak se mě přestaň každou hodinu ptát!
Autor vtípku neznámý
- Nedodržujete termíny
Můžete mít potíže dodržovat domluvené termíny. Někdy zkrátka ztrácíte přehled o svých plánech. Opět: je-li to časté, vede-li to k úzkostem, vyplatí se na to zaměřit. - Často prokrastinujete
Může se vám stávat, že často věci odkládáte. Rozhodně to nemusí znamenat, že byste je nezvládli nebo že jste líní, ale je obtížné odhadnout, kolik času zaberou. Nejste si jisti, zda se do činnosti můžete pustit hned. Nevíte, jestli ji stihnete dokončit před dalším bodem programu. Navíc vás lehce kde-co rozptýlí. - Jste impulzivní
Někdy jednáte na základě svých impulzů, aniž byste si předem promysleli, jaké důsledky vaše jednání přinese. Máte tendenci pustit se do něčeho, u čeho neplánujete, co se stane předtím, v průběhu nebo poté.
Tyto body samy o sobě nejsou indikátorem regulérní časové slepoty. Těmi se stávají až v okamžiku, kdy vám pravidelně/často způsobují úzkosti, stres a další nepříjemné pocity, jež nelze regulovat. Dalším typickým znakem časové slepoty je, že nevíte, že máte/budete mít zpoždění, že něco nestihnete apod. Pakliže si to uvědomujete a „pouze nestíháte“, pravděpodobně máte jen příliš nabitý program.
![Čas: Nestíháte? Portidea](https://portidea.cz/wp-content/uploads/2024/12/Casova-slepota-Freepik.jpg)
Jak s časovou slepotou pracovat?
Časový optimismus může komplikovat život. Neschopnost stíhat jednotlivé úkoly může narušit i osobní vztahy. Dobrou zprávou je, že časovou slepotu je možné určitým způsobem zvládnout.
- Používejte digitální kalendáře
Jednou z možností je používat digitální nástroje. V takovém kalendáři si můžete nastavit zasílání notifikací a budete tak mít lepší přehled o všech schůzkách a termínech. Současně existují také aplikace kontrolující, jak dlouho trávíte čas různými činnostmi. Můžete tak být víc v obraze. - Můžete si nastavovat budíky
Abyste měli lepší přehled o vykonávání jednotlivých činností, můžete si nastavovat budíky. Stará dobrá klasika! Účinná je technika Pomodoro, která představuje 25 minut aktivní činnosti a 5 minut přestávku. Dochází tak k efektivnější práci, oddechu a lepšímu přehledu. - Stanovte si konkrétní cíle
Zkuste si rozdělit své činnosti na jednotlivé a zároveň menší kroky, není třeba se přeceňovat a klást na sebe vysoké nároky. Menší úkoly se jeví jako lépe zvládnutelné a čas, který pro ně budete potřebovat, lépe odhadnete. - Meditace
Zvažte meditace a cvičení vědomé přítomnosti. Možná budete schopni lépe se soustředit na přítomný okamžik a zlepšit tak své vnímání času. Je dobré umět vědomě vnímat, co se děje právě teď, a ne se zaměřovat tolik na to, co přijde. Budete tak lépe vnímat samotné plynutí času. Avšak zároveň nezapomínejme na zvážení důsledků svých činů, jak jsme zmínili výše.
Lidé s výraznou časovou slepotou říkají, že žijí a chtějí žít na plné pecky v přítomnosti, což zní sice krásně duchovně, ale často to znamená, že si uvědomí důležitou schůzku až pět minut po jejím začátku.
Časový optimismus, neboli časová slepota, může někoho hodně potrápit. Je ale možné učit se své vnímání času lépe zvládat a mít tak vlastní život trošku více pod kontrolou.
Zdroje: PsychologyToday, Wikipedia
TIP: Jestliže často nestíháte, informujte o tom své okolí. Vykomunikujte, že „kolem čtvrté“, pro vás znamená 16:40, (nebo pátek odpoledne, leden, někdy letos), aby s tím počítali a nespěchali. V případě, že je opravdu potřeba být někde přesně, ať ví, že vám to musí jasně říci dostatečně předem, abyste si to zařídili. Eventuálně se sami ptejte: Jedná se o pevný čas, nebo jaká tam je variabilita?
Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:
Dekuji za clanek a pro mne nove informace