My, ženy, chceme kapsy! Proč je privilegium kapes vyhrazeno jen pánskému šatníku?

S plnou náručí riflí sebevědomě mířím ke zkušebním kabinkám. Hned první sedí výborně, třikrát sláva! To se mi často nestává. Chci strčit ruce do kapes a zaujmout modelkovskou pózu… ale ouha, zase jsem se napálila. Žádné opravdové kapsy tyhle kalhoty nemají. Jsou totiž dámské.

Kapsy ženy Portidea Photo by Freepik

Kapsy, kde jste?

Zklamání rychle vystřídá vztek, který si žádá, abych nervy obalila něčím sladkým. Bez kýženého nákupu kráčím z obchodu směr občerstvení. Zatímco se rozhoduji mezi plněným croissantem a čokoládovým brownie, sleduji blondýnku, která si právě od pokladny ke stolu odnáší talířek s koláčem, kelímek s kávou, mobil, peněženku, klíče a – světe, div se – i láhev s vodou, svetřík a jakýsi letáček. Možná si říkáte, že na tom není nic zarážejícího. Všechny tyhle věci však nemá naskládané na táce, nese je holýma rukama.

Nepředstavujte si hned indickou bohyni se čtyřmi nebo osmi horními končetinami, tahle žena je pouhá smrtelnice, zato však se schopností téměř superhrdinského kalibru. Jsem právě svědkem dovednosti, kterou si ženy byly nuceny osvojit po letech života s chybějícími, falešnými nebo nesmyslně malými kapsami.

Pryč s kapsářem, sem s kabelkou

Nebylo tomu tak ale vždy. V 17. a 18. století bylo běžné, že pod ženskými sukněmi se skrývaly (mimo jiné) kapsáře, tedy látkové vaky, které nebyly součástí šatů, ale přivazovaly se kolem pasu. Móda však šla kupředu, měnily se střihy šatů a odnímatelné kapsy byly najednou out – moderní žena nosila kabelku. Zatímco kapsy u pánského oblečení byly stále sofistikovanější a praktičtější, ženy měly smůlu.

Kapsy na dámských džínách jsou k smíchu

Když začaly získávat na všeobecné popularitě džíny, kapsy těch dámských, podle módních návrhářů, kazily ženám linii postavy, začali se proto uchylovat ke kapesní eliminaci.

Web The Pudding v roce 2018 publikoval článek Jana Diehma a Amber Thomas, kteří zdokumentovali nepoměr mezi velikostmi kapes dámských a pánských riflí. Výzkumníci se rozhodli porovnat 80 druhů džínů od téměř 20 různých výrobců – nechyběly mezi nimi ani značky jako Calvin Klein, H&M, Levi’s, Wrangler nebo Ralph Lauren. Co zjistili? Kapsy u dámských džínů jsou o 48 % menší a o 6,5 % užší než ty pánské. „Naše měření potvrdilo, co už každá žena moc dobře ví. Dámské kapsy jsou k smíchu,“ shrnuli autoři.

Nač si stěžovat, vezměte si kabelku

Pojďme se ještě na chvíli vrátit k alternativě, kterou nám módní průmysl servíruje místo kapes. Jakkoli jsou kabelky praktické, zábavné a stylové, za ekvivalentní náhradu kapes je nelze považovat ani omylem. Když ponecháme stranou to, že za kabelku si žena musí (často znatelně) připlatit, zatímco muž si kapsy kupuje už jako součást oděvního balíčku, strčit si tramvajovou jízdenku do kapsy a hodit ji do kabelky není to samé.

Kapsy jsou ze své povahy věcí soukromou a jejich obsah je světu skrytý více než v externím zavazadle, jakým kabelka bezpochyby je. Taška je vystavená většímu riziku krádeže a svoji nositelku nebo nositele omezuje v pohybu. Stručně řečeno: kabelka je starost navíc. Pokud také ve svých útrobách nedisponuje značným množstvím kapes (aha!) a přihrádek, lístek na tramvaj se v ní snadno ztratí. To můžeme uznat i bez toho, abychom se ztotožnili se stereotypní představou chaosu, který uvnitř dámských kabelek údajně vládne.

Dámské oblečení kapsy Portidea

Máme právo na kapsy

Není tedy divu, že když jakákoli nakupující žena objeví v obchodě kalhoty s opravdovými a správně velkými kapsami, nebo jsou kapsy dokonce u šatů nebo sukně (jednorožec!), chlubí se všem svým kamarádkám na potkání. Já to dělám.

Doba se mění, móda se mění a já říkám: právo na kapsy mají zástupci všech pohlaví a genderů. Dnes každý potřebuje nacpat do kapsy smartphone a jsem si jistá, že jen málo z nás považuje za nezbytnou tu malinkou kapsičku vpředu na džínách, která slouží k ukládání kapesních hodinek. Je rok 2024 a my chceme použitelné kapsy!

 

Zdroje: pudding.cool, vox

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Marie Preislerova

    Naprosta pravda,souhlasim.Hezky napsany clanek,ktery se dobre cte.Kez by v obchodech  byly opet k dostani rifle a sukne s kapsama,to by uvitala jiste nejedna zena

Napsat komentář