Jak zmírnit záchvaty vzteku u partnera: Efektivní strategie a rady

Asi vás nepřekvapí, že komunikace je klíč k řešení konfliktů a zmírnění záchvatů vzteku. Pokud jsou u vás doma emocionální výbuchy na denním pořádku, je důležité vědět, jak na ně správně reagovat a jak partnerovi pomoci celou situaci překonat, aniž by to na vaší psychice zanechalo šrám. Následující strategie vám mohou pomoci záchvaty zuřivosti zvládnout s klidem a empatií.

Vztek Portidea

Záchvaty vzteku nejsou rarita

Všichni jsme se pravděpodobně někdy setkali s člověkem, který se nedokáže vyrovnat se svým vztekem. Možná jste to přímo vy sami, nebo někdo ve vašem blízkém okolí. Záchvaty vzteku mohou mít dokonce tendence se zintenzivňovat a zesilovat v průběhu času. Kvůli tomu pak mívají velmi negativní dopady na vztahy a každodenní život. 

Zůstaňte klidní a vyrovnaní

Když váš partner prožívá záchvat vzteku, je velmi snadné nechat se strhnout emocemi také. Každopádně to není nejlepší reakce, protože pravděpodobně pouze přilejete olej do ohně. Naopak, pokud dokážete zachovat ledový klid, vaše vyrovnanost může výrazně přispět k deeskalaci situace.

Kontrolujte tedy své reakce – udržujte svůj hlas klidný a neagresivní. Křik ani obviňování dané situaci nijak nepomohou. Pokud cítíte, že je situace až příliš vyhrocená, je lepší se na chvíli vzdálit a vrátit se, až budete oba klidnější. Díky krátké přestávce se může pročistit ovzduší a uvolnit napětí. 

Volte správná slova

Všechno je o správně zvolených slovech. Místo obviňování druhého zkuste vyjádřit své vlastní emoce. V praxi to může vypadat například takto: Namísto: „Ty nikdy neposloucháš,“ zkuste: „Já se cítím přehlížena a ignorována.“ Také se snažte vyjadřovat co nejkonkrétněji, například místo: „Vždycky to děláš,“  řekněte: „Když jsi na mě včera křičel, cítila jsem se špatně.“  

Naslouchejte a projevte empatii

Díky těmto, možná na první dojem banálním, krokům můžete pomoci vašemu partnerovi cítit se slyšený a pochopený.

Když aktivně dokážete, že mu nasloucháte, třeba jen tím, že budete opakovat jeho vlastní slova, ujistíte vašeho partnera o tom, že ho opravdu chápete. Můžete také vyslovit jednu ze zázračných uklidňujících vět, například, „Slyším, že jsi opravdu rozrušený.“ Další takové věty, které mohou dokázat vaši empatii, jsou: „Rozumím, proč se tak cítíš,“ nebo „Chápu, že je to pro tebe velmi náročné.“ 

Podpora může vašemu partnerovi pomoci cítit se méně osamělý ve svém boji s emocemi. Fráze typu: „Jsem tady pro tebe a chci ti pomoci najít řešení,“ mohou být velmi uklidňující. Pokud je partner otevřený diskuzi o tom, co by mohlo pomoci situaci zlepšit a jak můžete oba přispět, hledejte řešení společně

Stanovte hranice

Stanovení jasných hranic je důležité pro ochranu vaší vlastní pohody a zdraví vztahu. Určete si, co je pro vás už nepřijatelné chování a sdělte to partnerovi. V klidu, ale přesto jasně a dostatečně důrazně. Pokud partner tyto hranice překročí, buďte připraveni na následky, které jste si stanovili. Buďte konzistentní a spravedliví. 

Hledejte jádro problému

Vztek je jako sopka. Když vidíme erupci, je snadné se soustředit jen na lávu, která ničí vše kolem. Abychom však zabránili dalším výbuchům, musíme se podívat hluboko do kráteru a najít skutečné jádro problému, kde se tlak hromadí.

Pokuste se zjistit, co záchvat vzteku způsobilo/způsobuje a jak můžete společnými silami předcházet spouštěčům. Možná je to nerozklíčované nedocenění z dětství, možná stres z práce, nebo vyčerpáním z nedostatku kvalitní stravy a potřebného odpočinku. Pokud máte pocit, že na identifikaci problému sami nestačíte a vzteku je na vás moc, zvažte společně s partnerem odbornou pomoc. Profesionální terapeut může pomoci identifikovat hlubší příčiny, dodat vám k situaci vhled a navrhnout efektivní strategie k zahojení těchto šrámů. 

Odpuštění a pokora

Pokud je příčinou neodpuštění lidem, kteří vašemu partnerovi v minulosti ublížili nebo v něm vyvolali silné nekontrolovatelné emoce, odpuštění hraje zásadní roli ve zvládání vzteku a může být klíčový pro psychické uzdravení. Odpuštění neznamená omlouvání špatného chování ostatních, ale spíše uvolnění negativních emocí a přijetí možnosti změny. Když partner odpustí těm, kteří mu ublížili, uvolní se prostor pro vaše vzájemné pochopení.

Problém z minulosti však nemusí být jen o přímé neúctě. Možná je zde modelovací efekt v tom, že jeden z rodičů předvedl záchvaty vzteku v průběhu dětství a váš partner je pozoroval, internalizoval a nyní vám pouze interpretuje, v čem vyrůstal on sám. I zde je prostor pro odpuštění.

Pokora, alespoň v některých případech, dokáže zmírnit hněv a posílit dobré postoje k ostatním lidem. Podle výzkumu Onodyho, Woodyatta, Wenzela, Cibicha, Sheldona a Cornishe (2020) měli ti s větší pokorou větší sklon odpouštět si a přestat se přehnaně bránit útočné akci. Studie se zúčastnilo 194 účastníků. 

Někdy je příčina jiná

Je možné, že váš partner nemá žádný problém s velkou nespravedlností utrpěnou v dávné minulosti. Místo toho ho možná rozmazlili rodiče, kteří dali vyvíjejícímu se dítěti vše, co kdy požadovalo, s malou sankcí za nevhodné chování. Vztek a kritika

Narcistické sklony je velmi náročné rozpoznat a důležitá je trpělivost. Narcistická porucha osobnosti často zahrnuje zranitelné ego, silnou potřebu kontroly a nedostatek empatie, což může vést k častým výbuchům vzteku. Když se cítí ohroženi, kritizováni nebo nedostávají očekávanou pozornost, mohou reagovat intenzivním vztekem. 

Věnujte se prevenci

Prevence je vždy lepší než řešení následků. Podpora zdravého životního stylu, jako je pravidelný pohyb, zdravá strava a dostatek spánku, může pomoci snížit stres a předcházet tak záchvatům vzteku. Techniky relaxace a meditace mohou pomoci zvládnout vztek a stres ještě v zárodku. Celkově tak mohou snížit frekvence záchvatů a ulevit dusnu ve vašem domově.

Zklidnění sebe sama, stanovení hranic nebo dočasné opuštění místnosti jsou sice veledůležité dovednosti, ale jsou pouze dočasné. Pro definitivní odbourání záchvatů vzteku je potřeba jít o něco více do hloubky.

 

„Když se zlobíte, počítejte do deseti.
Pak se zasmějte sami sobě, že si myslíte, že by to skutečně pomohlo.“

Autor neznámý

 

Jen tam, kde je upřímná snaha, je naděje

Záchvaty vzteku mohou být náročné, ale s těmito strategiemi můžete lépe pochopit a zvládnout bouřlivé emoce svého partnera. S empatií, komunikací a správnými kroky odhalení původu můžete přispět k harmoničtějšímu a stabilnějšímu vztahu. Nezapomeňte ale, že je důležité pečovat také o své vlastní duševní zdraví a hledat podporu i pro sebe. V případě, že partner na sobě a na vašem vztahu dlouhodobě odmítá pracovat, nic s tím pravděpodobně nenaděláte. Na vztah (nejde-li o sologamii či polygamii) musí být dva.

 

Zdroje:  betterup.com, hedepy.cz, helpguide.org

Potěšte své okolí, rozvíjejte debaty, stimulujte mysl. Sdílejte článek na:

Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Tento příspěvek má jeden komentář

Napsat komentář