Až třetina populace trpí meteosenzitivitou! Jak ovlivňuje počasí vás?

Znáte to, když vykoukne sluníčko, cítíte se plni elánu a máte úsměv od ucha k uchu. Nic pro vás není problém. Jakmile se ale obloha zatáhne a přidají se plískanice, vaše nálada je náhle na bodu mrazu. Někoho trápí i malátnost, bolest hlavy, kloubů… Pokud se v těchto stavech poznáváte a pravidelně se opakují, můžete trpět meteosenzitivitou alias citlivostí na změny počasí. Postihuje až třetinu populace. Týká se i vás?

 

Portidea.cz Počasí

 

Obětí nejsou jen chronicky nemocní a úzkostliví lidé

Prudké výkyvy teplot a změny počasí nejhůře snáší lidé s chronickými zdravotními potížemi – kardiaci, revmatici, astmatici, alergici. Meteosenzitivita je ale také společníkem jedinců, kteří trpí žaludečními nebo psychickými problémy jako jsou deprese nebo úzkosti. Své si „užívají“ i lidé po vážných úrazech. Ti všichni se můžou cítit jako chodící předpověď počasí. Blížící se změnu počasí totiž spolehlivě poznají. Jejich zdravotní potíže se zhorší a i z toho nejzarytějšího optimisty se rázem stane uzlíček nervů.

 

Jak škodí chladné počasí a komu naopak pomáhá?

Kardiakům se při poklesu teplot stahují cévy, což zvyšuje krevní tlak, hůře se jim dýchá a hrozí i infarkt. Chladné počasí špatně snáší také lidé s psychickými obtížemi. Nedostatek tepla a slunečního svitu u nich vyvolává špatnou náladu, deprese, pocity letargie, únavu, potíže se spánkem.

Chladné počasí ale naopak vyhlíží lidé s nízkým tlakem, kteří špatně snáší horko. To u nich vyvolává nepřekonatelnou malátnost, jež může vyústit až v závratě či mdloby. Déšť a vlhko vítají alergici, protože při takovém počasí klesá ve vzduchu koncentrace pylů.

Na meteosenzitivitu doplácí také revmatici. Některým jejich zdravotní stav zhoršuje chlad, jiným zase teplo. Ať tak či onak, projevy mají stejné. Probouzí se většinou ztuhlí. Bolest svalů a kloubů je doprovází po celý den.

 

Překvapí i mladší ročníky

Meteosenzitivita se ale nevyhýbá ani mladé a zdravé populaci. „Děje se tak zejména ve chvílích, kdy je zdravý, mladý jedinec psychicky přetížen. Například třicetiletý manažer si stěžuje na vyčerpání z práce, bolesti hlavy, velkou únavu, až tak, že si musel vzít nemocenskou. Protože kdykoli se mění počasí, tak se mu přitíží,“ vysvětluje psycholožka Sylvie Navarová s tím, že přecitlivělost na počasí útočí i na ženy na mateřské dovolené. Ty se nejčastěji potýkají s migrénou.

Ach, ta pohlaví

A právě ženy, nezávisle na tom, zda jsou na mateřské či ne, trpí meteosenzitivitou častěji než muži. „Ženy jsou vůči projevům svého těla vnímavější a o svých výkyvech nálad a bolestech, na rozdíl od mužů, mluví a nezatajují je,“ dodává. Zatímco ženy trápí úzkost, bolest hlavy či jiné části těla, muži bývají rozmrzelí, vzteklí a podléhají únavě, která z aktivního muže rázem udělá spáče bez špetky energie.

 

Přestěhujete se kvůli počasí?

Podle statistik na změny počasí více reagují lidé žijící ve městech. Fyzické a psychické projevy meteosenzitivity je postihují až třikrát více než ty, kteří bydlí a pracují na venkově. Obyvatelé měst jsou odtržení od přirozeného propojení s přírodou. Tráví méně času na čerstvém vzduchu, chybí jim pohyb a pracují v nezdravém prostředí.

Nejvíce ohroženi jsou zaměstnanci pracující v moderních budovách, kde okna nahrazují velké skleněné tabule a vzduch reguluje klimatizace. Lidem žijícím ve městech nepřidává ani světelný smog.

 

Jak si ulevit? (Není to o větrech…)

Dobrou zprávou je, že projevy meteosenzitivity můžete zmírnit. V případě pevné vůle se jich i zcela zbavit. Odborníci doporučují více dbát na své zdraví.

 

Pravidelný pohyb v přírodě, relaxace, vyvážená strava středomořského typu, kvalitní spánek a s tím spojená spánková hygiena, ale i otužování. To jsou cesty, které nám umožní lépe snášet změny počasí. Vyvarovat bychom se měli také kávě, energetickým nápojům, experimentování s různými léky či alkoholem. A naopak dopřát svému tělu čistou vodu, dostatek zeleniny a ovoce.“
Sylvie Navarová

 

Důležitou roli hraje taktéž vnitřní vyrovnanost. „Je dobré podívat se na svůj život z širšího pohledu. Jak jsme spokojení s prací, vztahy, lidmi, s péčí o sebe sama? Říká se, že duševní rovnováha je jako židle o třech nohách. Údajně nejstabilnější židle. Pokud některá ze tří oblastí (práce, vztahy, péče o sebe) pokulhává, tak člověk není v duševní rovnováze a stává se citlivějším a citlivějším. Třeba i na počasí. Nějakou dobu se to dá unést, ale po čase se dlouhodobá nerovnováha projeví na psychice či na somatické úrovni nemocí. Pokud vidíte, prostor pro zlepšení, směle do toho,“ radí závěrem Sylvie Navarová.

 

Jak váš ovlivňuje počasí?

 

 

Článek vypracovala Alžběta Šírková na základě vlastních zdrojů (téma poprvé rozebírala ZDE)

Napsat komentář